Materiał Partnera

Biodegradowalne worki na śmieci

Biodegradowalne worki na śmieci

Foliowe worki na śmieci, torebki oraz cała masa innych opakowań wydają się być prawdziwą zmorą współczesnej cywilizacji. Wszystkie kupowane produkty są zazwyczaj opakowane w folię. Czas jej rozkładu szacuje się na 500 lat. To tylko pokazuje skalę problemu i zagrożenie, jakie stanowi dla środowiska naturalnego. Okazuje się jednak, że jest rozwiązanie, które nie zmusza nas do rezygnacji z foliowych opakowań, a jednocześnie znacznie skraca ich czas degradacji.

Innowacyjny D2W

Co oznacza ta tajemniczo brzmiąca nazwa? D2W to dodatek wykorzystywany w procesie produkcyjnym miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych. D2W powoduje szybki i bezpieczny dla środowiska rozkład. Co istotne w tym przypadku nie ma znaczenia czynnik, który zapoczątkował ten rozkład. Tak więc produkty zawierające D2W mogą być spalane, kompostowane lub poddawane recyclingowi przed zupełnym rozpadem.

Dodatek D2W powoduje tzw. oksy-biodegradację tworzyw sztucznych. W wyniku tego procesu D2W ulega rozpadowi na wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Bardzo istotny jest fakt, że procesowi rozpadu nie towarzyszy wydzielanie metanu.

Co wchodzi w skład D2W

D2W to tak naprawdę cały kompleks dodatków do tworzyw sztucznych. Chodzi mianowicie o domieszki do polipropylenu, polietylenu oraz polistyrenu. Zastosowanie odpowiednich typów dodatków sprawia, że tworzywo staje się bardziej przezroczyste. Dodatek niewielkich ilości pro-degradantu D2W wspomaga i przyspiesza proces degradacji. Tak więc zużyte opakowanie, wystawione na działanie światła i temperatury, podlega naturalnemu procesowi degradacji. Dodatek D2W powoduje, że cały proces odbywa się dużo szybciej.

Rozwiązanie problemu?

Jak przekonują badania tworzywa sztuczne to 3-10 % całkowitej masy odpadów. Jednocześnie stanowią one aż 30% objętości odpadów. Zastosowanie nowej technologii sprawia, że okres trwałości omawianych produktów spada nawet do kilku tygodni. Raz zainicjowany proces degradacji będzie postępował niezależnie od miejsca składowania odpadów. Proces całkowitego rozkładu może wynieść zaledwie 1,5 roku. Parametr ten jest określany w przybliżeniu już na etapie produkcji.

„W procesie produkcji oferowanych przez nas worków na śmieci wykorzystywana jest technologia D2W. Produkty powszechnie stosowane w ponad 50 krajach na świecie są dostępne również u nas.” – wyjaśnia przedstawiciel firmy PPHU Binco, która zajmuje się produkcją ekologicznych worków na śmieci.

Zastosowanie ekologicznych worków na śmieci oraz opakowań z dodatkiem D2W rośnie z każdym rokiem. Świadomość w zakresie ochrony środowiska jest coraz większa zarówno wśród osób prywatnych jak i firm.
Opracowanie:
Złocieniec, Piaskowa 4
tel. 664 253 163
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz