Materiał Partnera

Białystok przychylny biznesowi

Białystok przychylny biznesowi

Białystok to miasto, które coraz częściej jest postrzegane jako przyjazne biznesowi i młodym przedsiębiorcom, którzy chcą rozwijać swoją działalność, ale niekoniecznie wiążą swoją przyszłość zawodową ze stolicą kraju. Co sprawia, że Białystok zajmuje coraz bardziej znaczącą pozycję na mapie polskiego biznesu?

Białystok rozkwita

Biznes w Białymstoku rozkwita między innymi ze względu na rozwój zlokalizowanych w tym mieście uczelni wyższych. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet w Białymstoku co roku zasilają lokalny rynek w tysiące absolwentów, którzy dołączają do grona młodych przedsiębiorców, a dla już istniejących i nowo zakładanych firm stają się cennymi pracownikami. 


Przedsiębiorstwa, które w dużych miastach takich jak Wrocław czy Warszawa mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w cieszących się dużym zainteresowaniem sektorach związanych z IT i nowymi technologiami, w Białymstoku mogą liczyć na znalezienie zdolnych inżynierów i informatyków, którzy każdego roku kończą edukację na miejscowych uczelniach wyższych.

Inkubatory, parki naukowe

Rozwój biznesu Białystok zawdzięcza także zlokalizowanym na swoim terenie inkubatorom przedsiębiorczości. Kluczową rolę pełni tutaj Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii, działający przy Politechnice Białostockiej, który promuje młode firmy w innowacyjnych gałęziach gospodarki. 


Podobną rolę spełnia także Białostocki Park Naukowo- Technologiczny i funkcjonujący w jego obrębie inkubator przedsiębiorczości, oferujący wsparcie firmom, które właśnie powstają lub działają na rynku nie dłużej niż 3 lata. Dzięki działalności inkubatorów młodzi przedsiębiorcy, którzy wiążą swoją przyszłość z Białymstokiem, mają dobre warunki do rozwoju swoich firm i mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w prowadzeniu księgowości, doradztwo prawne, wynajem lokalu na preferencyjnych warunkach i wiele innych. 


Duże znaczenie dla rozwoju młodych firm, które nie wynajmują dużych biur, ma możliwość wynajęcia sali konferencyjnej na potrzeby zorganizowania prezentacji dla partnerów biznesowych, na przykład w Hotelu Cristal.

Gdzie się zatrzymać?

O sukcesie Białegostoku, jako miasta współczesnego biznesu decyduje także bogata infrastruktura, która pozwala na komfortowe odbywanie podróży służbowych i organizowanie konferencji, szkoleń oraz prezentacji. Wśród hoteli specjalizujących się w obsłudze gości podróżujących służbowo warto wymienić Hotel Cristal, oferujący miejsca noclegowe, a także sale konferencyjne, w których można zorganizować spotkanie biznesowe nawet dla kilkudziesięciu uczestników. 


Warto wspomnieć także o turystycznych walorach Białegostoku, dzięki którym jest on miastem chętnie wybieranym przez przedsiębiorców i wysokiej klasy specjalistów, którzy szukają odskoczni od gwaru dużych miast. Do najważniejszych z nich można zaliczyć zabytkową architekturę i położenie w jednym z najmniej zanieczyszczonych regionów Polski.


Akademicki klimat, dobra baza noclegowa i konferencyjna, a także wsparcie oferowane firmom przez lokalne instytucje sprawiają, że Białystok to miasto przychylne biznesowi, w którym działa coraz więcej firm z obszaru nowych technologii, uważanych za jedną z najlepiej rokujących gałęzi współczesnej gospodarki. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz