Materiał Partnera

BHP w firmie – o czym należy pamiętać

BHP w firmie – o czym należy pamiętać

Każdy kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, musi zapewnić im bezpieczeństwo i higienę pracy. Polskie przepisy jasno określają, czego firmy muszą przestrzegać oraz jaki normy i warunki w firmie muszą zostać spełnione? Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów właściciel firmy może zostać ukarany mandatem. Zatem o czym należy pamiętać jeśli prowadzimy firmę?

Dostosowanie budynku

Każdy budynek musi być bezpieczny i dostosowany do panujących norm. Dokładne warunki możemy znaleźć w przepisach, lub za pośrednictwem specjalistycznych firm zajmujących się BHP, takich jak np. Jul-Mat. Prowadząc działalność musimy zapewnić naszym pracownikom bezpieczeństwo oraz godziwe warunki pracy. W budynkach powinny znajdować się odpowiednie zabezpieczenia oraz oznaczenia, które w razie zagrożenia pozwolą pracownikom na bezpieczną ewakuację. Każda firma powinna być wyposażona w apteczkę, która będzie ogólnodostępna dla pracowników, a w przypadku większych firm, część z pracowników powinna być przeszkolona z zakresu pierwszej pomocy, a ich nazwiska powinny być wypisane na apteczkach. Dodatkowo, każdy rodzaj pracy posiada swoje indywidualne warunki, które muszą zostać spełnione.

Szkolenia dla pracowników

Bez znaczenia na formę wykonywanego zawodu, pracownicy powinni przechodzić okresowe szkolenia. Zarówno pracownicy na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych, inżynieryjno-technicznych jak i kierownicy i osoby zarządzające zespołami powinny co jakiś czas przejść szkolenie. W zakres obowiązujących szkoleń BHP wchodzą szkolenia z zakresu ewakuacji, pierwszej pomocy czy p. poż. Odpowiednie przeszkolenia oraz wiedza mogą niejednokrotnie uratować czyjeś życie. Zarówno poprzez odpowiednią ewakuację czy zachowanie na stanowisku pracy, jak i poprzez podjęcie odpowiednich działań z zakresu pierwszej pomocy. 

Korzystanie z outsorcingu

W przypadku firm, które nie zatrudniają swoich specjalistów do spraw BHP warto jest korzystać z usług firm takich Jul-Mat, które zapewniają kompleksową obsługę z zakresu BHP. Skorzystania z usług profesjonalistów daje nam pewność, że nasza firma nie tylko pozytywnie przejdzie kontrolę, ale przede wszystkim tego, że nasi pracownicy będą bezpieczni. Tego typu firmy w ramach umowy wypełniają zadania służby BHP oraz dodatkowe usługi takie jak szkolenia czy kursy. Zajmują się oceną ryzyka zawodowego oraz razie wystąpienia wypadku, sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji.

Większość tego typu firm przygotuje indywidualną ofertę dla każdego klienta, dzięki czemu zarówno firmy zajmujące się IT, jak i firmy produkcyjne czy budowlane z powodzeniem korzystają z outsorcingu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz