Materiał Partnera

Bezwykopowa naprawa rur. Czy to możliwe?

Bezwykopowa naprawa rur. Czy to możliwe?

System kanalizacyjny to infrastruktura, której zadaniem jest zbieranie i bezpieczne odprowadzanie ścieków z gospodarstw domowych. Nieodłącznym elementem każdej kanalizacji są połączone za sobą rury. Najczęściej wykonane są z PCV i/lub PP. To na ich przepustowości i funkcjonalności opiera się całe działanie systemu kanalizacyjnego. Czy w przypadku awarii możliwa jest bezwykopowa naprawa takich rur? Sprawdź!

Rury kanalizacyjne – rodzaje i ich możliwe usterki

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w procesie produkcji rur kanalizacyjnych są tworzywa sztuczne. Są odporne na działanie wysokich temperatur, chemikaliów i substancji zawartych w ściekach. W zależności od użytego materiału rury kanalizacyjne nabywają określone właściwości:

  • rury PVC – są lekkie i szybkie w montażu, nie ulegają korozji i można je łatwo kształtować. Dobrze radzą sobie także z wysokimi temperaturami. Niestety inaczej sprawa wygląda, kiedy temperatura spada poniżej zera. PVC mogą stać się wtedy bardzo kruche i przez to narażone na mechaniczne uszkodzenia i pęknięcia,
  • rury PP – są wykonane z polipropylenu. Ten materiał jest obojętny na czynniki chemiczne
    i biologiczne. Doskonale radzi sobie w szerokim zakresie temperatur. Rury kanalizacyjne PP są jednak podatne na promieniowanie UV i wtedy mogą ulec zniszczeniu.
„Oprócz tych z tworzyw sztucznych wciąż można spotkać rury kanalizacyjne wykonane z żeliwa, kamionki i betonu. Mają one jednak zdecydowanie gorsze właściwości fizyczne, chemiczne niż te pierwsze i są coraz rzadziej z tego powodu stosowane w nowym budownictwie” – dodaje ekspert z firmy Pipe Control.

Bezwykopowa naprawa rur

Awarie kanalizacji to trudne do diagnozy usterki. Większość rur i systemów z nich zbudowanych znajduje się pod ziemią. Chcąc wykonać ich naprawę, nie wykopując jednocześnie całych instalacji, warto skorzystać z usług firm w tym się specjalizujących. Za pomocą zaawansowanych kamer TV oraz żywic łatających i uszczelniających rury można przeprowadzić czynności naprawcze, renowacyjne i czyszczące cały układ. Jedną z dostępnych opcji jest naprawa rur metodą punktową. Polega ona na wsunięciu w rurę balonu pokrytego materiałem zawierającym żywicę. W miejscu uszkodzenia rury balon zostaje napompowany, przez co żywica tworzy powłokę uszczelniającą wadliwy fragment rury. Dzięki tej technologii możliwa jest nieinwazyjna naprawa kanalizacji przydomowej. Wśród wielu plusów bezwykopowej naprawy należy zaznaczyć jej:

  • niski koszt,
  • szybkość i wysoką precyzyjność pracy,
  • zachowanie względnej czystości podczas robót naprawczych.

To powody, dla których ta metoda jest coraz częściej stosowana podczas wykonywania rozmaitych prac.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz