Artykuł sponsorowany

Bezspoinowe ocieplenie budynków – na czym polega

Bezspoinowe ocieplenie budynków – na czym polega

Ocieplenie budynku to najlepszy sposób na zabezpieczenie go przed utratą ciepła ze środka oraz przenikania zimna z zewnątrz. Pozwala to zmniejszyć koszty ogrzewania i pozwala cieszyć się komfortową temperaturą zimą, ale również latem. Warto więc zainwestować w kompletny system ocieplania, który spełni nasze wymagania. Obecnie bardzo popularną metodą jest ocieplania jest tzw. BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń. Na czym on dokładnie polega?

Dlaczego warto ocieplić dom?

Ocieplenie budynku daje mnóstwo korzyści. Z jednej strony budynek prezentuje się lepiej ze względu na piękną elewację, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na ogrzewaniu. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany budynku, dlatego powinny one być dostatecznie chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Bardzo popularnym sposobem ocieplania jest metoda lekka mokra. Jest to tak zwane docieplanie obiektów BSO – bezspoinowym systemem ociepleń. Polega ono na przyklejeniu do ścian budynku ściśle przylegających do siebie płyt styropianu lub wełny mineralnej. O skuteczności ocieplenia decyduje grubość izolacji termicznej. Powinna ona wynosić od 10 do 12 centymetrów i powinna być podana w projekcie domu wraz z wartością współczynnika przenikalności cieplnej ścian U. Dla ściany dwuwarstwowej powinna ona wynosić maksymalnie 0,3 W/(m2K), a najlepiej mieścić się w przedziale 0,25-0,20 W/(m2K). Warto wiedzieć, że koszt ocieplenia budynku to tylko kilka procent kosztów budowy domu. Koszt ten zwróci się po kilku latach dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie.

Wełna czy styropian?

Elewacje budynków można ocieplić poprzez użycie wełny lub styropianu. Styropian jest lekki, cechuje go duża odporność na wilgoć i jest łatwy w obróbce. Ma jednak gorsze właściwości akustyczne i w minimalnym stopniu przepuszcza parę wodną. Ze względu na niską cenę jest bardzo często wybierany do ocieplenia budynków. Wełna mineralna ma z kolei wysoką przepuszczalność co umożliwia akumulację ciepła w ścianie. Niestety jest ona znacznie droższa od tradycyjnego styropianu. Dlatego wybór materiału zależy od inwestora i tego czy chce zaoszczędzić w przyszłości na rachunkach za ogrzewanie czy na początku inwestycji.

Do kładzenia izolacji wielu producentów proponuje zaprawy klejące wraz z siatką zbrojącą, podkład gruntujący oraz tynk. Pozostałe materiały należy dokupić w komplecie. Warto jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni system klejenia do materiału. Nie wolno próbować ocieplać wełną korzystając z systemu przeznaczonego do ocieplania styropianem i odwrotnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz