Materiał Partnera

Bezpieczny transport materiałów sypkich – na czym polega?

Bezpieczny transport materiałów sypkich – na czym polega?

W porównaniu do ładunków stałych materiały sypkie są o wiele trudniejsze do przewożenia. Wymagają specjalnych zabezpieczeń, aby nie rozsypały się podczas jazdy, a tym samym nie stanowiły żadnego zagrożenia na drodze. Jeśli więc planujesz transport żwiru lub przewóz ziemi, sprawdź koniecznie, jak bezpiecznie przewozić tego rodzaju materiały. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać bezpieczny transport materiałów sypkich.

Materiały sypkie w transporcie drogowym

Materiały sypkie należą do suchych ładunków masowych. Można je przewozić za pomocą transportu kolejowego, morskiego, rzecznego oraz drogowego, który cieszy się największą popularnością. Ładunki umieszczone w pojazdach są zwykle przewożone luzem lub pakowane w papierowe worki. Niektóre ładunki, takie jak kamień na podjazd czy kruszywa na drogi, mogą być również umieszczone w beczkach, skrzynkach i kontenerach. Do ich przewozu stosuje się również jednokomorowe lub wielokomorowe silosy. Transport drogowy materiałów sypkich obejmuje m.in.:

  • Przewóz destruktu

  • Przewóz frezu

  • Przewóz kamienia na drogi przydomowe

  • Przewóz masy bitumicznej

  • Transport gruzu

  • Transport kruszyw budowlanych

  • Transport piasku

  • Transport pospółki

  • Transport zbóż  

Tego rodzaju ładunki są chętnie wykorzystywane na placach budowy. Warto jednak pamiętać, że materiały sypkie to również pyły, popioły, trociny, rudy żelaza, a nawet niektóre warzywa i owoce.

Zasady przewożenia ładunków sypkich

Podczas przewozu materiałów sypkich należy zachować szczególne bezpieczeństwo, dlatego też warto zwrócić się do firmy oferującej usługi transportowe, takiej jak Wiesława Śnieg Transport Towarowy. Przy wyborze przedsiębiorstwa należy sprawdzić kwalifikacje pracowników oraz upewnić się, że operują oni odpowiednim sprzętem.

Każdy przewoźnik materiałów sypkich szczególną uwagę musi zwrócić na właściwości transportowanej substancji. Równie ważne jest bezpieczne umieszczenie ładunków oraz osłonięcie ich plandeką. Do zabezpieczenia towaru stosowane są również burty oraz kłonice. Należy też pamiętać, aby materiały nie przekraczały dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.

Opracowanie:
Szczerców, Szkolna 3
tel. 513 049 287
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz