Artykuł sponsorowany

Bezpieczniki gazowe w procesach spawalniczych

Bezpieczniki gazowe w procesach spawalniczych
Praca ze specjalnymi gazami palnymi i wybuchowymi to spore niebezpieczeństwo zarówno dla poszczególnych urządzeń, jak i ich operatorów. Dlatego tak istotne jest właściwe zabezpieczenie procesów spawalniczych poprzez wybór profesjonalnych produktów, takich jak np. suche bezpieczniki przypalnikowe. Jakie są ich konkretne parametry i dlaczego odgrywają tak istotną rolę?

Bezpieczniki przypalnikowe

Przepływ gazów powinien odbywać się we właściwym kierunku, a połączenie musi być przede wszystkim szczelne. Ma to ogromne znaczenie m.in. w procesach spawalniczych, w których wykorzystuje się suche bezpieczniki przypalnikowe. To element występujący między wężem doprowadzającym specjalny gaz z reduktora a technicznym urządzeniem odbiorczym, którym – jak sama nazwa bezpiecznika wskazuje – najczęściej jest palnik spawalniczy. Nierzadko producenci stosują ułatwienia polegające na oznaczeniu bezpiecznika niebieską bądź czerwoną barwą – pierwsza oznacza przeznaczenie do pracy z tlenem, druga zaś z acetylenem lub mieszaniną propan-butan. Dystrybutorem wysokiej klasy suchych bezpieczników gazowych jest renomowana firma Pego Polska Sp. z o.o., która w swojej bogatej ofercie posiada wiele produktów przystosowanych do poszczególnych prac spawalniczych. Warto wiedzieć, że suche bezpieczniki to takie, które nie wykorzystują podczas swojego działania żadnych cieczy. Ich głównym zadaniem jest ochrona poszczególnych elementów sprzętu spawalniczego. Jak dokładnie wygląda więc funkcjonowanie bezpieczników przypalnikowych?

Wyeliminowane zagrożenie

Wsteczny przepływ gazów w reduktorach lub wężach jest bardzo niebezpieczny. Jego wyeliminowanie to jedna z funkcji bezpieczników gazowych. Efektywne działanie zaworu zwrotnego polega na przejściu od stanu zamknięcia do stanu otwarcia na podstawie znaku różnicy ciśnień występującej po obu stronach zaworu. Wysokiej klasy bezpieczniki przypalnikowe są także skuteczną ochroną przed cofnięciem się płomienia. Zjawisko to wywołać może zalanie dyszy wylotowej ciekłym metalem lub zbytnie jej zbliżenie do spawanego elementu. Cofanie się płomienia to też konsekwencja różnic między prędkościami: wylotową i spalania gazów biorących udział w procesach spawalniczych. Należy więc zadbać o wysokiej klasy bezpieczniki gazowe, które ochronią przede wszystkim zdrowie i życie użytkowników poszczególnych urządzeń wykorzystujących specjalne gazy palne i wybuchowe. Renomowane produkty znajdziemy w ofercie najlepszych dystrybutorów, którzy współpracują jedynie ze sprawdzonymi firmami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz