Materiał Partnera

Bezpieczne schody – czyli jakie?

Bezpieczne schody – czyli jakie?

Na funkcjonalność schodów największy wpływ ma ich wygoda oraz bezpieczeństwo. Wymiary schodów powinny być dostosowane do danego wnętrza. Ważne jest również zamontowanie bezpiecznych balustrad oraz zadbanie o odpowiednie oświetlenie schodów, a także zapewnienie antypoślizgowych nakładek. O co należy zadbać, aby schody były bezpieczne dla użytkowników?

Prawidłowe wymiary schodów

O to, aby schody były bezpieczne należy zadbać już na etapie ich projektowania. Trzeba zwrócić uwagę na szerokość stopni – bardzo istotne jest, aby mieściła się na nich cała stopa. Kolejną ważną rzeczą jest wysokość stopni – zbyt wysokie będą powodowały, że często będziemy się o nie potykać, a osoby o ograniczonej sprawności fizycznej z trudem będą się po nich poruszać. Optymalnymi wymiarami schodów, jakie zalecają doświadczeni projektanci są następujące wartości: wysokość: ok. 15 cm; szerokość 80 cm i głębokość ok. 25 cm. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, powinniśmy unikać schodów samonośnych oraz stopni mocno wystających poza podstopnice.

Nakładki antypoślizgowe

Do wykańczania schodów nie powinno się używać śliskich materiałów. Jeśli mamy schody drewniane, musimy pamiętać, że należy również zachować umiar w konserwowaniu ich olejem czy woskiem, zbyt gruba warstwa się nie wchłonie i łatwo będzie się poślizgnąć. Schody warto jest zabezpieczyć specjalnymi nakładkami antypoślizgowymi, które znacząco zwiększą poziom bezpieczeństwa.

Produkcją wysokiej jakości nakładek gumowych oraz gumowo-stalowych jest firma MIGUM z Gliwic w woj. śląskim. Warto zapoznać się z jej ofertą.

Właściwe oświetlenie schodów i funkcjonalna balustrada

Zamontowanie balustrady pomoże utrzymać równowagę podczas chodzenia po schodach. Jej optymalna wysokość to ok. 90 cm – można do niej wtedy sięgnąć bez pochylania się. Istotny jest również kształt poręczy. Za najbezpieczniejsze uważane są te, które najłatwiej chwycić, czyli w kształcie walca lub elipsy, mające średnicę ok. 5-7 cm. Jeśli mamy w domu dzieci, warto jest zdecydować się na balustradę w pełni zabudowaną, która będzie chronić przed upadkami.

Znaczenie dla bezpieczeństwa ma również odpowiednie oświetlenie schodów, które umożliwi swobodne poruszanie się po nich po zmroku. Zapewni ono nie tylko wyższy komfort użytkowania, ale może pełnić również funkcję dekoracyjną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz