Artykuł sponsorowany

Bezpieczne konwojowanie gotówki oraz innych wartości pieniężnych

Bezpieczne konwojowanie gotówki oraz innych wartości pieniężnych

Transport gotówki wymaga specjalnego zabezpieczenia technicznego i ochrony fizycznej. W tym celu wynajmuje się firmy świadczące usługi konwojowania wartości pieniężnych, aby to specjaliści zadbali o ochronę powierzonego mienia. Czy zawsze należy korzystać z usług konwojowania?

Wartości pieniężne to nie tylko gotówka

Pojęcie wartości pieniężnych najczęściej kojarzone jest z gotówką. Tymczasem określenie to dotyczy nie tylko pieniędzy, ale także innych papierów wartościowych i kosztowności. Zalicza się do nich m.in.:

  • papiery wartościowe zastępujące gotówkę, czyli czeki bankowe i weksle poza tymi ze wzmianką "do inkasa" oraz bony
  • metale szlachetne w czystej postaci tj. srebro, złoto i platyna oraz wyroby z nich wykonane
  • kamienie szlachetne oraz perły
  • muzealia

    Firmy oraz inne jednostki organizacyjne nie zajmują się samodzielnie ich przewożeniem, tylko decydują się na usługi agencji ochrony, takiej jak Spółdzielnia Dozór z Gniezna. Zapewni to odpowiednią ochronę techniczną i fizyczną podczas transportu. Ponadto, konwojowanie jest konieczne, gdy wartości pieniężne odpowiadają kwocie 0,2 jednostki obliczeniowej, z wyłączeniem muzealiów. Jest to określone prawem i mówi o tym Rozporządzenie MSWiA z 2010 roku w sprawie ochrony wartości pieniężnych.

    Co to jest jednostka obliczeniowa?

    Jednostka obliczeniowa jest rozumiana, jako kwota przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału pomnożona przez liczbę 120. Jest to podstawowa jednostka, od której zależy liczba konwojentów potrzebnych do danego transportu, typ pojazdu oraz inne zabezpieczenia techniczne. W 2021 roku wysokość przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale wynosiła blisko 6000 zł. Zatem jedna jednostka obliczeniowa to około 720 tysięcy złotych.

    Konwojowanie wartości pieniężnych powyżej jednej jednostki obliczeniowej wymagają transportu bankowozem. Typ „A” i „B” to specjalistyczne pojazdy z odrębnym przedziałem na wartości pieniężne. Typ „C”, to samochód opancerzony z zamontowanymi na stałe skrytkami na kosztowności.

    Kim jest konwojent?

    Konwojent jest odpowiedzialny za ochronę przewożonych wartości pieniężnych. Główne zadania to ochrona mienia przed kradzieżą oraz zniszczeniem. Konwojenci są specjalnie przeszkoleni oraz wyposażeni w broń palną, hełmy i kamizelki kuloodporne. Nie mogą zajmować się przenoszeniem gotówki oraz kosztowności z bankowozu ani kierować tym pojazdem.

    Konwojowanie wartości pieniężnych musi być chronione przynajmniej przez jednego konwojenta. Jednak trzeba liczyć się z tym, że czasami może być konieczne dodatkowe wsparcie grup interwencyjnych lub policji.

    Opracowanie:
    Gniezno, Żwirki i Wigury 19A
    tel. 693 553 182
    Oceń artykuł (0)
    0.0
    Komentarze
    Dodaj komentarz