Materiał Partnera

Bezpieczne i wygodne ogrzewanie gazowe

Bezpieczne i wygodne ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe nie bez powodu staje się coraz popularniejsze w Polsce i innych krajach europejskich. To nie tylko kwestia dbania o ekologię i walki ze smogiem, a również naszego komfortu. Systemy ogrzewania gazowego nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak sam gaz ziemny z kolei nie należy do grupy drogich paliw. Nowoczesne kotły i instalacje gazowe pozwalają nam na efektywne ogrzewanie domu, a system jest niemalże bezobsługowy. Jakie mamy rodzaje kotłów gazowych i jakie zalety ma ogrzewanie gazowe?

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły do ogrzewania gazowego możemy podzielić na kilka sposobów: ze względu na usytuowanie, sposób działania, sposób pobierania powietrza i odprowadzania spalin. Mamy więc kotły wiszące i stojące, tradycyjne i kondensacyjne, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Kotły stojące są zazwyczaj wyposażone w żeliwne, a kotły wiszące w stalowe wymienniki ciepła. Te pierwsze są więc zwykle większe. Kotły kondensacyjne mają o kilkanaście procent wyższą sprawność od kotłów tradycyjnych, co daje nam mniejsze zużycie paliwa. Są za to droższe, jednak większy wydatek szybko nam się zwróci. Kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują ciepło ze spalin, nim te zostaną odprowadzone do atmosfery. Ich nazwa nie jest przypadkowa: kotły odbierają ciepło ze spalin dzięki zjawisku kondensacji, a więc wykraplaniu wody. Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, gdzie są zamontowane, a więc zwykle z kotłowni lub wydzielonej części piwnicy. Pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł z otwartą komorą spalania, należy więc zapewnić właściwy dopływ ciepła. Kotły z zamkniętą komorą spalania pobierają powietrze z zewnątrz budynku.

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Bartexpol z Brzegu, producenci nowoczesnych kotłów gazowych wyraźnie wskazują, do jakich domów nadają się ich urządzenia. W dokumentacji wyraźnie wskazana jest też klasa energetyczna kotła. Kupując kocioł gazowy, zawsze możemy też liczyć na doradztwo fachowców, dzięki czemu mamy pewność, że wybierzemy właściwe rozwiązanie, nie przepłacimy za kocioł i nie będziemy przepłacać za ogrzewanie w przyszłości. Oszczędność to oczywiście jedna z zalet ogrzewania gazowego. Plusem jest również bezobsługowość systemu. To rozwiązanie znacznie wygodniejsze niż ogrzewanie kotłem (a tym bardziej piecem) opalanym drewnem, pelletem, czy węglem. Do kotła gazowego niczego nie musimy dokładać, nie musimy też zamawiać opału, a jedynie regulować rachunki. Nowoczesne kotły gazowe i instalacje ogrzewania są całkowicie bezpieczne, a dodatkowo ogrzewanie gazowe nie bez powodu określa się jako czyste. Nie ma popiołu, pyłu, a z komina nie wydobywają się tlenki siarki, przez co ogrzewanie gazowe jest też ekologiczne.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz