Artykuł sponsorowany

Bezpieczne holowanie samochodu

Bezpieczne holowanie samochodu

Awaria samochodu nie jest niczym rzadkim i może zdarzyć się gdziekolwiek i w każdej chwili. Drobną naprawę można wykonać samodzielnie, ale jeśli nie potrafimy naprawić samochodu na miejscu potrzebne będzie jego odholowanie do warsztatu. W takiej sytuacji można wezwać pomoc drogową. Można skorzystać z lawety. Nap pewno tańszym sposobem jest holowanie auta na lince. Aby było bezpieczne trzeba jednak wiedzieć jak i kiedy można holować auto. Należy też poznać przepisy, które holowanego i holującego kierowcy.

Sprzęt holowniczy

Każdy kierowca powinien mieć w swoim samochodzie odpowiedni sprzęt, czyli linkę holowniczą. W samochodach osobowych używamy liny o długości około 4 do 6 metrów. Linka nie może być ani krótsza ani też dłuższa. Na rynku dostępne są liny plecione i elastyczne. Samochody ciężarowe holuje się zazwyczaj mocniejszą linką stalową. Ważne są także mocowania linki czyli haki. Haki muszą być stalowe i odporne na wilgoć.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego

Holowane auto powinno zostać wyposażone w trójkąt odblaskowy. Umieszcza się go z tyłu, z lewej strony samochodu holowanego. Można też użyć świateł mijania, nigdy awaryjnych. W terenie zabudowanym holujący i holowany pojazd mogą jechać maksymalnie 30 km/h, poza nim prędkość nie może przekraczać 60 km/h. Auto można holować na drodze ekspresowej, natomiast na autostradzie jest to zabronione. Na autostradzie będzie niezbędna laweta. Holowany samochód musi mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. ego, by jak najbezpieczniej przeprowadzić holowanie auta. Podczas holowania włączamy światła mijania, a w trudnych warunkach pogodowych używamy świateł pozycyjnych. Lina holująca powinna być przymocowana w taki sposób, by uszkodzone auto nie mogło się odczepić.

Bezpieczne holowanie samochodu

Holowany samochód musi być prowadzony przez kierowcę, który jest trzeźwy i doświadczony. Jazda holowanym samochodem nie jest łatwa i bezpieczna. Kierowcy powinni mieć możliwość bieżącego porozumiewania się. Przez całą drogę linka holownicza musi być odpowiednio napięta. Wybieramy trasę najkrótszą, ale mało uczęszczaną.

Holowanie samochodu z automatem

Holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów nie powinno odbywać się szybciej niż z prędkością 40 km/h. Poza tym samochód z automatyczną skrzynią biegów holujemy na tak zwanym luzie. Dźwignia musi zatem być ustawiona w pozycji N, z włączonym silnikiem. Holowanie nie może być długotrwałe. Najbezpieczniej i najpewniej jest jednak holować taki samochód lawetą.

- Chociaż holowanie lawetą jest droższe, to jednak jest bezpieczniejsze i pewniejsze. Czasami lepiej jest więc wydać kilkaset złotych za bezpieczny transport samochodu. niż ryzykować wypadkiem i większymi stratami. Zwłaszcza, gdy kierowca nie jest doświadczony i nigdy nie uczestniczył w holowaniu pojazdu na drodze - zapewnia Marcin Tkaczyk z firmy AUTO-TRANS z Zawady koło Dębicy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz