Materiał Partnera

Bezpieczna praca przy użyciu bezogniowego środka strzelniczego

Bezpieczna praca przy użyciu bezogniowego środka strzelniczego

Praca przy urabianiu węgla czy kruszeniu skał wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Ze względu na twardość obrabianego materiału często wykorzystuje się do tego kontrolowane wybuchy, jednak to zwiększa niebezpieczeństwo podejmowanych działań. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest bezogniowy środek strzelniczy Cardox. Wykorzystywany jest on między innymi do usuwania zatorów i nawarstwień.

Czym jest Cardox?

Bezogniowy środek strzelniczy Cardox znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Tworzony jest w formie nabojnicy, w której skład wchodzą głowica odpalająca oraz głowica wyrzutowa połączone rurą. Wewnątrz rury znajduje się  podgrzewacz chemiczny i ładunek ciekłego dwutlenku węgla. Ostatnim elementem jest krążek zrywny z uszczelką. Opcjonalnym wyposażeniem nabojnicy firmy Endeco jest rozpieracz.

Możliwe jest wykonanie głowicy z gwintem po obu stronach, co pozwala wykorzystać wolny gwint do nakręcania głowicy z uchem do mocowania linki asekuracyjnej. Ta natomiast wykorzystywana jest do wyciągania nabojnicy z urabianego materiału, opuszczania jej do zbiorników i ładowni materiałów masowych czy też kotwienia dodatkowego w niektórych sytuacjach.

Kiedy rura nabojnicy wypełniona jest ciekłym dwutlenkiem węgla, dwa przewody strzelnicze łączy się z dwoma otworami umieszczonymi w głowicy odpalającej oraz z elektryczną z zapalarką. Impuls prądowy uruchamia główką zapalczą w zapalaczu chemicznym. W zależności od rodzaju zapalarki możliwe jest odpalenie nawet kilkunastu nabojnic połączonych szeregowo. Pod wpływem ciepła główki zapalczej aktywator ulega gwałtownemu spaleniu. Powstałe ciepło powoduje odparowanie ciekłego dwutlenku węgla i wzrost ciśnienia wewnątrz nabojnicy. Kiedy jego wartość przekroczy wartość ciśnienia zrywającego krążek zrywny, mieszanka gazowego i ciekłego dwutlenku węgla wystrzeliwuje przez otwory głowicy wyrzutowej i penetruje naturalne spękania materiału, powodując jego kruszenie i rozsadzanie.

Gdzie stosować Cardox?

Zastosowań bezogniowego środka strzelniczego można wymienić kilka. Jego przeznaczenie obejmuje między innymi:

  • urabianie węgla;
  • urabianie skał twardych;
  • kruszenie fundamentów betonowych;
  • kruszenie zbitych materiałów sypkich (piasku, miały węglowego);
  • kruszenie gipsu, cementu, rud, nawozów sztucznych na zwałowisku;
  • urabianie skał w robotach tunelowych lub wykopach;
  • w budownictwie obiektów hydrotechnicznych;
  • usuwanie skamieniałości i nawarstwień w piecach cementowych.

Technologia Cardox zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prac niż tradycyjne metody. Na przykład w przypadku urabiania węgla zmniejsza naruszenie stropu w porównaniu z materiałami wybuchowymi. Warto zwrócić też uwagę na to, że niewypały nie stanowią zagrożenia i łatwo je rozbroić.

Opracowanie:
Katowice, al. W. Korfantego 76
tel. 32 251 73 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz