Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo systemów automatyki przemysłowej

Bezpieczeństwo systemów automatyki przemysłowej

Urządzenia i systemy automatyki mają ogromne znaczenia dla utrzymania wysokiej wydajności różnego rodzaju procesów przemysłowych i zachowanie powtarzalności finalnego kształtu produktów. Podstawą prawidłowej pracy podzespołów, wykorzystywanych przy budowie systemów automatyki, jest wykorzystanie wysokiej klasy materiałów, które zapewnią bezpieczną i niezakłóconą pracę urządzeń. 

Bezpieczeństwo automatyki – priorytet dla projektanta

Wszystkie systemy automatyki przemysłowej powinny cechować się pełnym bezpieczeństwem obsługi. Zapewnienie niezakłóconej i bezawaryjnej pracy nierzadko generuje konieczność zastosowania zaawansowanych układów i zwiększonego wysiłku projektowego.

Centralnym punktem każdego układu bezpieczeństwa jest specjalny sterownik, który spełnia następujące zadania:

  • wymusza zatrzymania awaryjne,
  • kontroluje stan urządzeń wykonawczych, czujników i oprzyrządowania analizującego stan bezpieczeństwa systemu,
  • dobiera właściwy tryb pracy w oparciu o długość trwania określonych operacji,
  • reaguje na działania operatora systemu.

Systemy zabezpieczeń automatyki – rodzaje

Elementy wykonawcze systemów automatyki przemysłowej muszą być precyzyjnie zabezpieczone systemem osłon, które informują sterownik o bieżącym stanie bezpieczeństwa wokół elementów wykonawczych. Najpowszechniej stosowanymi formami ochrony przed dostępem osób niepowołanych do elementów ruchomych, oferowane przez JMG Projekt Marcin Głogosz, są kurtyny świetlne, bariery oraz skanery. Istotną zaletą takich rozwiązań jest możliwość odblokowania wejścia w celu dostarczenia surowca przez uprawnionych pracowników. To bardzo ważne udogodnienie, które skraca czas procedury i nie wymusza modyfikacji systemów zabezpieczeń. Działanie barier i kurtyn świetlnych opiera się na emisji promieni świetlnych w stronę odbiornika. Jeżeli transmisja wiązek się nie powiedzie, stanowi to informację o potencjalnym zagrożeniu i otwiera procedurę prowadzącą do przywrócenia poprawnej pracy podzespołów.

Bariera a kurtyna świetlna – czym się różnią?

Jedyną istotną różnicą między barierą a kurtyną jest gęstość emitowanych promieni. Bariera ma mniejszą gęstość, dlatego jest stosowana jako zabezpieczenie ogólne. Z kolei kurtyna, znajdująca się bezpośrednio na elemencie wykonawczym, stanowi zaawansowane zabezpieczenie, które chroni przed niefortunnym włożeniem części ciała do części urządzenia. Rozdzielczość kurtyn wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów, co oznacza, że przedmioty takiej wielkości zostaną przez nią precyzyjnie wykryte.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz