Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo przy przewozach lawetą, o czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo przy przewozach lawetą, o czym warto pamiętać?

Lawetą zainstalowaną na samochodzie dostawczym lub w formie specjalistycznej przyczepy przewieźć możemy różne pojazdy, ale też przedmioty. Lawetowanie wykorzystujemy przy transporcie aut z salonu, a także w przypadku samochodów uszkodzonych, bez ważnego przeglądu, jak i pojazdów specjalnych, przeznaczonych do użytkowania w obszarach zamkniętych dla ruchu publicznego, jak samochody sportowe.

Podstawową bezpieczeństwa transportu lawetowego jest posiadane prawo jazdy i doświadczenie. W przypadku typowych autolawet, opartych o podwozie samochodu dostawczego DMC do 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Szukając lawety sprawdź dokładnie masę całkowitą przewożonego ładunku

Decyduje o tym, nie przeznaczenie samochodu, ale jego masa całkowita. W przypadku korzystania z doczepianej lawety na drugi pojazd, musimy dysponować już uprawnieniami na kategorię B+E, czyli przyczepy. Każdy z pojazdów – ciągnący i przyczepa – może oddzielnie ważyć do 3,5 tony, bez potrzeby posiadania kategorii C. Aby uniknąć przykrych niespodzianek – mandatów, opóźnień w przewozie, najlepiej skorzystać z firmy specjalizującej się w wynajmie lawet transportowych. Przykładem może być tu firma MPP Trading.

ViaToll obowiązuje tylko w zespole autolaweta i przyczepa

Korzystanie z usług profesjonalisty, nie zwalnia nas ze sprawdzenia warunków transportu auta lawetą. Wynajmując lawetę z przyczepą musimy pamiętać, że zespół autolawety i przyczepy musi ponosić opłatę drogową w systemie ViaToll (ze względu na inny sposób liczenia masy zespołu pojazdów oraz dużą liczbę osi). Jadąc zatem po pojazd (duetem autolaweta i przyczepa) warto wciągnąć lawetę na pojazd holujący, unikając w ten sposób zarówno opłaty, jak i konieczności posiadania prawa jazdy kategorii B+E.

Spiesz się powoli – poprawny załadunek, to połowa sukcesu

Wprowadzając pojazd na platformę, należy uważać na możliwość jego zjechania na boki oraz owadzenia spodem o platformę. Aby nie pokrzywić miski olejowej, układu wydechowego czy progów, koniecznie korzystajmy z najazdów systemowych lub systemu przechyłu lawety. W przypadku pojazdu niejeżdżącego o własnych siłach, warto skorzystać z wyciągarki i liny holowniczej.

Następnie wprowadzany pojazd zahamowujemy, a pod koła dajemy specjalne, zblokowane z platformą kliny. Koła po obwodzie mocujemy trzypunktowymi, z gumowymi protektorami pasami transportowymi. Ich ilość powinna odpowiadać ilości kół lub o jeden mniej. Pamiętajmy też o zamknięciu drzwi i szyb w przewożonych pojazdach.

Przewożone pojazdy nie muszą mieć dokumentów, ubezpieczenia. Musimy jednak mieć jakiś dowód własności lub zlecenia przewozu, aby nie być podejrzanym o kradzież. Samochód bez dopuszczenia do ruchu drogowego musi być rozładowany w miejscu niepublicznym, najlepiej na terenie warsztatu naprawczego. Pamiętajmy też, że w świetle przepisów nie możemy dojechać pojazdem bez ważnego przeglądu na stację kontroli pojazdów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz