Materiał Partnera

Bezpieczeństwo pracy z nożycami gilotynowymi

Bezpieczeństwo pracy z nożycami gilotynowymi

Nożyce gilotynowe wykorzystywane są do cięcia arkuszów blachy, tworzywa sztucznego, ale także w drukarni do cięcia ryz papieru. Urządzenia te składają się z dwóch przylegających do siebie ostrzy, które podczas procesu cięcia stopniowo zbliżają się do siebie. Powolne cięcie pozwala nie tylko na to, aby oszczędzać energię silnika, ale także, aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas pracy. Dotyczy to także większej automatyzacji urządzenia. 

Zasady ostrożności podczas korzystania z urządzenia

Nożyce gilotynowe ze względu na swoje funkcje zostały wyposażone w bardzo cienkie i ostre noże. Nieumiejętne uruchomienie maszyny oraz posługiwanie się nią bez przeszkolenia może prowadzić do poważnych wypadków łącznie z uszkodzeniami ciała. Podczas pracy przy gilotynie powinna znajdować się więcej niż jedna osoba, która w razie potrzeby zajmie się wezwaniem pomocy. Nie należy także nosić podczas pracy odzieży z luźnymi elementami, które mogą wplątać się w mechanizm, przestrzegają pracownicy firmy Maszpol Service. 

Przygotowanie nożyc gilotynowych do pracy

O bezpieczeństwie użytkowania gilotyn decyduje umiejscowienie ich w odpowiednim oświetleniu. W razie konieczności serwisowania lub przeglądu urządzenie musi być dostępne z każdej strony. Przed każdym uruchomieniem maszyny należy sprawdzić, czy osłony ostrzy oraz przekładni prasowej zostały odpowiednio zamocowane, ale także uziemić korpus nożyc oraz silniki elektryczne. Włączniki gilotyny muszą być zabezpieczone przed przypadkowym jej włączeniem. Po zakończeniu pracy należy usunąć wszystkie pozostałości, które mogły pozostać we wnętrzu maszyny, ale też w najbliższym jej otoczeniu. 

Dlaczego ważne jest częste serwisowanie gilotyn?

Każde użycie maszyny musi kończyć się jej wyczyszczeniem zgodnie z zaleceniami producenta. Nożyce gilotynowe muszą podlegać regularnym przeglądom. Prac naprawczych nie należy przeprowadzać samodzielnie, a serwis gilotyn przekazać firmom specjalizującym się w danych usługach. Wielu wypadków z udziałem gilotyn można byłoby uniknąć, gdyby zadbać o odpowiedni przegląd, ale też lepsze przeszkolenie załogi, dlatego tak ważne jest, aby korzystać z instrukcji sporządzonych przez producenta.

Opracowanie:
Warszawa, Mrówcza 139
tel. 662 396 331
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz