Materiał Partnera

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniach

Rusztowania to akcesoria, które znacząco ułatwiają, a czasem w ogóle umożliwiają pracę na wysokościach. Spotkać je najczęściej można na budowach. Korzystanie z nich nie jest jednak wcale intuicyjną sprawą i warto mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych pracowników, jak i również ewentualnych przechodniów. Jak bezpiecznie korzystać z rusztowań? Dowiedz się więcej!

Czym są rusztowania?

Rusztowanie to z definicji tymczasowa konstrukcja, która powinna być rozkładana w przypadku prac na wysokości ponad 2 metrów. Rusztowania są często widywane na placach budowy, przy remontach i przy stawianiu innych wysokich konstrukcji.

„Rusztowania to, najprościej mówiąc, połączone ze sobą pionowe słupy i poprzeczki, które umożliwiają pracownikowi poruszanie się na wysokościach. Dawniej wykonywane były głównie z drewna. Dziś stosuje się trwalsze i bardziej odporne na negatywne czynniki atmosferyczne aluminium” – wyjaśnia budowę i konstrukcję rusztowań ekspert z firmy Ledwon.

Warunki pracy na rusztowaniach szczegółowo opisują ogólne zasady BHP. Regulują one nie tylko bezpieczeństwo samego pracownika, który znajduje się na rusztowaniu, ale i całego otoczenia, które ma styczność z tą konstrukcją.

Bezpieczeństwo na rusztowaniu – podstawowe zasady

Jedną z najważniejszych zasad pracy na tych konstrukcjach jest konieczność kontroli ich stanu. Każde profesjonalne rusztowanie musi przejść taką kontrolę, która powinna zostać potwierdzona odbiorem technicznym. Warto zwrócić na ten fakt uwagę, szczególnie w przypadku wynajmu rusztowań. Korzystanie ze sprawdzonych dostawców jest pierwszym krokiem do bezpiecznej pracy na wysokości.

Dobrej jakości rusztowanie wymaga także zastosowania odpowiedniego oporęczowania i krawężników. Mają one za zadanie bezpośrednio chronić pracownika przed upadkiem. Nie zastąpi to jednak zdroworozsądkowej oceny warunków pracy samego pracownika. Nie powinien się on wychylać zza poręczy. Dobrym rozwiązaniem jest dostarczanie przez pracodawców dodatkowych szelek zabezpieczających, z których mogą korzystać pracujący na rusztowaniach.

Inną, równie ważną kwestią bezpieczeństwa jest zadbanie o komfort i odpowiednie warunki pracy osób, które wykonują zadania obok rusztowań. Stosowanie siatek chroniących przed pyłem i spadającymi przedmiotami jest w niektórych warunkach nieuniknione. Odpowiedzialność w przypadku urazu przechodnia spada na kierownika budowy, do którego zadań należą zwrócenie uwagi pracującym na rusztowaniach i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy czy remontu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz