Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo PPOŻ – jak spełnić warunki przeciwpożarowe w budynku?

Bezpieczeństwo PPOŻ – jak spełnić warunki przeciwpożarowe w budynku?

Ochronę przeciwpożarową kojarzy się bezpośrednio z pożarem i działaniami straży pożarnej. To pojęcie dotyczy jednak zapobieganiu powstawania pożaru i rozprzestrzeniania się go. Zadaniem takiej ochrony jest również zapewnienie odpowiednich środków do zwalczania klęski żywiołowej w budynkach. Dlatego każdy właściciel zobowiązany jest do spełnienia warunków, które są ściśle określone w przepisach prawnych. O czym należy pamiętać?

Dlaczego ochrona przeciwpożarowa jest ważna?

Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze, dlatego ustalono odpowiednią kolejność działań: zapobieganie – najlepiej, aby pożar nie powstał – i ewentualne zlikwidowanie niebezpieczeństwa, gdy ono powstanie. Pierwsze zadanie dotyczy dostosowania budynku do wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych. Właściciele budynków są zobowiązani do wyposażenia ich w odpowiednie urządzenia przeciwpożarowe, którymi są np. gaśnice, hydranty czy przyciski sygnalizacji pożarowej. Dzięki nim w razie wystąpienia pożaru można podjąć pierwsze działanie zwalczające. Szybka reakcja zmniejszy skutki klęski żywiołowej. Po stronie osoby odpowiedzialnej za budynek leży także obowiązek zapoznania osób w nim przebywających z przepisami przeciwpożarowymi i ustalenie postępowania w momencie powstania zagrożenia. W ochronie ppoż. liczy się życie i zdrowie, więc nie  może być ona pod żadnym względem zaniedbana.

Jakie warunki trzeba spełnić i jak sobie z tym poradzić?

Procedury regulujące ochronę przeciwpożarową są bardzo skomplikowane. Wymagania przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zależą od wysokości, powierzchni oraz rodzaju przeznaczenia danego miejsca. Budynki dzieli się na: na:

  • ZL – zagrożenia ludzi (budynki mieszkalne, użyteczności publicznej),
  • PM – budynki produkcyjno-magazynowe,
  • IN – budynki inwentarskie.
Warunki uregulowane w prawie muszą być bezwzględnie przestrzegane, a urządzenia przeciwpożarowe wymagają terminowych przeglądów i konserwacji. Nie można zapomnieć o instrukcjach bezpieczeństwa pożarowego i ich aktualizacjach, przeglądach gaśnic, próbach ciśnieniowych węży hydrantowych itd. W natłoku szczegółów prawnych łatwo się zagubić, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się usługami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, takich jak np. Jan-Poż. Takie przedsiębiorstwa specjalizują się w prawie regulującym bezpieczeństwo ppoż., mogą odciążyć właściciela budynku ze sprawdzania każdego szczegółu. Mnóstwo firm ma w ofercie stały nadzór przeciwpożarowy w danym obiekcie oraz szkolenia. Skorzystanie z usług firmy zajmującej się ochroną przeciwpożarową jest więc bardzo przydatne.
Opracowanie:
Szczutków 69
tel. 607 682 323
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz