Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo pożarowe w budynkach użyteczności publicznej

Bezpieczeństwo pożarowe w budynkach użyteczności publicznej

Budynki użyteczności publicznej muszą spełniać wiele wymagań dotyczących bezpieczeństwa przebywających w nich osób. Wymagania dotyczące ochrony ludzi, w tym ochrony przeciwpożarowej, sprecyzowane są w odpowiednich przepisach prawa i mimo, że w tej samej mierze dotyczą obiektów małych, co wielkich centr handlowych, zakładów produkcyjnych czy hal magazynowych i logistycznych, to jednak w przypadku tej ostatniej grupy znacznie się komplikują.

Szczególne wymagania przeciwpożarowe dotyczące obiektów wielkopowierzchniowych

W budynkach wielkogabarytowych takich jak centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, czy nawet zakłady produkcyjne, może jednocześnie przebywać kilka- kilkanaście tysięcy osób. Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć różnorodności, w tym sprawności fizycznej czy orientacji przestrzennej. Z tego powodu obowiązkiem właściciela obiektu jest zadbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektu, w tym w zakresie opracowania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Oceny Zagrożenia Wybuchem. Właściciel obiektu musi dostosować go do przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, technologicznych oraz instalacyjnych. Jego rolą jest także wyposażenie budynku w sprzęt gaśniczy, oznaczenie dróg ewakuacyjnych, zapewnienie warunków do przeprowadzenia sprawnej akcji ratowniczej i, oczywiście, zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi. Konsekwencje prawne zaniechania tego obowiązku to kary nakładane przez organy kontrolne, albo niedopuszczenie budynku do użytkowania. Przede wszystkim jednak właściciel budynku powinien mieć na uwadze maksymalne ograniczenie liczby ofiar w razie pożaru.

Przeciwpożarowa ochrona budynków

Elementy przygotowania obiektu do prowadzenia właściwej akcji ratunkowej to droga pożarowa, która umożliwia dostęp wozów strażackich z zewnątrz o każdej porze roku i w każdych warunkach. Konieczny jest też dostęp do hydrantów. Wewnątrz budynku musi być wyznaczona i odpowiednio oznaczona droga ewakuacyjna, oddzielone strefy pożarowe, droga pożarowa i ewakuacyjna powinny mieć dostateczne oświetlenie, zasilane linią niezależną od głównej linii energetycznej budynku. Wiele tych zabiegów to kwestia odpowiedniego zaprojektowania budynku, ale część, zwłaszcza wykonanie oznaczeń, odpowiednie wyposażenie budynku czy szkolenia, zapewnia EPPS Systemy Bezpieczeństwa, firma zajmująca się projektowaniem, montażem i serwisem instalacji przeciwpożarowych, oraz ich okresowymi przeglądami i badaniami. Przeglądy instalacji przeciwpożarowych, zgodnie z przepisami muszą być dokonywane w regularnych odstępach czasu, przewidzianych odpowiednimi przepisami, w zależności od rodzaju i charakteru budynku.

Opracowanie:
Mikołów, Jasna 123
tel. 32 247 95 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz