Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo podczas burzy - Wszystko na temat instalacji odgromowej

Bezpieczeństwo podczas burzy - Wszystko na temat instalacji odgromowej

Burze są zjawiskiem atmosferycznym, które występuje bardzo często w różnych zakątkach świata. Nie inaczej jest oczywiście w naszym kraju, a wyładowania elektryczne z nimi związane należą do bardzo niebezpiecznych, a także szkodliwych dla nas zjawisk. Oczywiście znajdując się na zewnątrz podczas burzy, ciężko jest uchronić się przed nią, jednak inaczej sprawa ma się w odniesieniu do budynków, ponieważ tam mamy możliwość montażu instalacji odgromowej.

Czym jest instalacja odgromowa?

Konstrukcja w postaci instalacji odgromowej zbudowana jest najczęściej ze stalowych lub miedzianych przewodów, które prowadzą od dachu aż po samą piwnicę lub fundamenty danego obiektu. Celem jej montażu jest zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem wyładowań elektrycznych w postaci powstających podczas burzy piorunów. Jako ciekawy fakt historyczny warto dodać, iż pierwsze piorunochrony są autorstwa Benjamina Franklina, który stworzył je w 1752 roku w Stanach Zjednoczonych ,zaś w Europie według zapisów mogły powstać one już nieco wcześniej bo pomiędzy rokiem 1725 a 1740, kiedy to zamontowano w Rosji na krzywej wieży w Niewiansku konstrukcję przypominającą właśnie instalację odgromową.

Z czego składa się instalacja odgromowa i jak ją zamontować?

Jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, instalację odgromową tworzą elementy znajdujące się na całej długości budynku. Pierwszymi z nich są znajdujące się na dachu zwody, których funkcja polega na przyjęciu wszystkich wyładowań elektrycznych skierowanych w stronę danego obiektu budowlanego. Zwody mogą występować na dachach w postaci masztów antenowych, wywietrzników czy dźwigarów, jak również specjalnie montowanych w konstrukcji dachu stalowych prętów. Drugim równie ważnym elementem tej konstrukcji są niewątpliwie przewody uziemiające oraz odprowadzające, które łączą ze sobą poszczególne elementy instalacji odgromowej, a montuje się je na elewacji budynku.

Trzeci element, czyli uziomy znajdują się w fundamentach. Są to na przykład nieizolowane pręty czy metalowe rurociągi odpowiedzialne za rozładowanie energii elektrycznej powstającej podczas uderzenia pioruna. Pozwala to na uzyskanie skutecznej ochrony budynku oraz wszystkich znajdujących się w nim osób przed bardzo niebezpiecznymi zdarzeniami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi. Z kolei zaciski probiercze odpowiadają za kontrolę oraz pomiar rezystancji uziomu i ciągłości galwanicznej w elementach instalacji, która znajduje się nad poziomem gruntu. Całą instalację odgromową czy też piorunochron dopełniają także elementy montażowe w postaci wsporników i złączek, zaś kwestię montażu tego niezwykle ważnego dla naszego bezpieczeństwa urządzenia warto zlecić Błażejowi Obrębskiemu, który oferuje kompleksowe Usługi Elektryczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz