Artykuł sponsorowany

Bezdech nocny – jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne?

Bezdech nocny – jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne?

Bezdech nocny nazywany jest przez specjalistów obturacyjnym bezdechem sennym. To bardzo poważne schorzenie, które niestety bardzo często ignorowane jest przez pacjentów. Wszystko zaczyna się od niewinnego chrapania, które przez wieki uznawane było za objaw zdrowego snu. Dziś wiemy już, że jest zupełnie na odwrót. Chrapanie to nie tylko następstwo wielu problemów zdrowotnych, ale też ich przyczyna. Czym jest bezdech nocny oraz jak go leczyć?

Obturacyjny bezdech senny – co to takiego?

Według definicji opracowanej przez American Academy of Sleep Medicine obturacyjny bezdech senny to „ choroba charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych”. Każdy epizod bezdechu lub bardzo spłyconego oddechu musi trwać dłużej niż 10 sekund. Wiąże się z tym również spadek saturacji od 2-4% w porównaniu do saturacji pacjenta w okresie czuwania.

Bezdech senny jest najczęściej diagnozowanym u pacjentów zaburzeniem snu. Szacuje się, że w Polsce na dolegliwość tę cierpi około 2-2,5 miliona osób, jednak większość z nich nie jest tego świadoma. Tymczasem brak efektywnego snu może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego organizmu. Na szczęście nowoczesna medycyna oferuje coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają skuteczne leczenie bezdechu nocnego.

Pierwsze symptomy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)

Bezdech nocny jest następstwem chrapania. Zazwyczaj bywa tak, że osoba chrapiąca nie wie, że cierpi na taką dolegliwość, dopóki ktoś nie zwróci jej na to uwagi. Chrapanie jest problemem wstydliwym, szczególnie dla kobiet. Powszechnie uważa się, że dolegliwość ta uciążliwa jest jedynie dla kogoś, kto śpi wspólnie z osobą chrapiącą. Irytujące dźwięki o różnym natężeniu nie pozwalają bowiem na spokojny sen. Tymczasem problem jest o wiele bardziej złożony.

Jak informuje specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Lar-Med”- osoby cierpiące na bezdech nocny czują się zmęczone nawet po całej przespanej nocy. Częściej uskarżają się także na bóle głowy, apatię i trudności w koncentracji. Ich sen jest zwykle niespokojny. Partnerzy pacjentów ze stwierdzonym OBS zgodnie twierdzą, że osoby te zazwyczaj wiercą się w łóżku i długo nie mogą znaleźć dogodnej pozycji do spania.

Pacjentom często zdarzają się przerwy w spaniu. Chory wybudza się i próbuje gwałtownie zaczerpnąć powietrza. Ma to duży wpływ na jakość snu – nie jest on już regenerujący, a organizm zużywa dużo energii na „walkę” o optymalną dawkę tlenu. Do płuc nie dociera bowiem wystarczająca ilość powietrza, co ma wpływ na mniejsze wysycenie krwi niezbędnym nam do życia gazem. Wszystko to przekłada się na niedotlenienie organizmu i wynikające z tego dolegliwości. Objawy bezdechu nocnego można podzielić na dzienne i nocne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Objawy nocne i dzienne bezdechu sennego

Do najczęstszych objawów nocnych bezdechu sennego należy głośne, nieregularne chrapanie, które przerywane jest nagłą ciszą, mogącą budzić niepokój u innych. Wielu chorych miewa także poważne problemy z zaśnięciem, a wybudzeniom towarzyszy tachykardia i strach związany z brakiem możliwości zaczerpnięcia powietrza. Typowym objawem jest również nadmierna potliwość oraz potrzeba oddawania moczu w godzinach nocnych.

Jeżeli chodzi o dzienne objawy obturacyjnego bezdechu nocnego to można wymienić wśród nich przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, suchość w ustach i spierzchnięte wargi tuż po przebudzeniu. Osoby cierpiące na OBS są bardziej podatne na działanie stresu, nerwowe i nadmiernie drażliwe. Obserwuje się u nich kłopoty z pamięcią i zaburzenia koncentracji. Mężczyźni mogą mieć problem z utrzymywaniem funkcji seksualnych.

Leczenie obturacyjnego bezdechu nocnego

Specjaliści z poradni laryngologicznej „Lar-Med” podkreślają, że nie istnieje farmakologiczne leczenie, które mogłoby zredukować objawy OBS. Pacjenci z łagodną bądź umiarkowaną odmianą tej choroby powinni zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy i higieniczny. Chodzi tu nie tylko o zredukowanie masy ciała ( przy nadwadze i otyłości), ale też ograniczenie spożywania alkoholu, leków uspokajających i leczenie chorób towarzyszących. Jeżeli istnieje niedrożność nosa ( polipy, krzywa przegroda nosowa) należy poddać się zabiegowi, który ją usunie.

Pacjenci, u których przebieg choroby jest ciężki, leczeni są za pomocą protezy powietrznej. Umożliwia ona prawidłowe dotlenienie organizmu poprzez likwidację chrapania i bezdechów. Najpopularniejszą protezą powietrzną jest CPAP. Urządzenie to wtłacza do dróg oddechowych pacjenta powietrze przez dopasowaną maskę. Sprzęt tego typu jest refundowany przez NFZ. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie są aparaty auto CPAP, które rozróżniają poszczególne fazy oddechu i dopasowują ciśnienie do aktualnego oporu dróg oddechowych chorego.

W terapii OBS stosowane są także protezy dentystyczne, które powiększają przestrzeń gardła w czasie snu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz