Materiał Partnera

Beton półsuchy – czym jest i jakie ma właściwości?

Beton półsuchy – czym jest i jakie ma właściwości?

Współcześnie, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów betonu, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami, a tym samym również praktycznym zastosowaniem. Jednym z ciekawszych materiałów w tym obrębie, jest tzw. beton półsuchy, który ma specyficzną charakterystykę, przez co stosowany jest w ściśle określonych okolicznościach. Jakich? Sprawdź wraz z nami, poznając zastosowanie betonu półsuchego.

Charakterystyka półsuchego betonu

Ten rodzaj materiału budowlanego ma specyficzną konsystencję niepłynną, która wpływa na ostateczne zastosowanie tego tworzywa. Pod względem charakterystyki jest on przede wszystkim zdecydowanie mniej wytrzymały, a także prezentuje wyższą porowatość, dlatego też bezwzględnie nie może być wykorzystany jako materiał konstrukcyjny, np. do wykonywania ław pod budowę domu. Pod względem rodzaju, podobnie jak inne betony, także ten typ tworzywa ma kilka wariantów klas, prezentujących nieco odmienne właściwości.

Praktyczne wykorzystanie betonu półsuchego

Wspomniane wcześniej właściwości betonu półsuchego, wpływają na jego zastosowanie w kilku, dość specyficznych okolicznościach. Przede wszystkim tworzywo to sprawdza się jako wzmocnienie podłoża, głównie przed układaniem ław fundamentowych i posadzek, a także jako podłoże pod kostkę brukową. Może także posłużyć jako materiał wyrównujący do budowy przydomowych lub przydrożnych krawężników. Dodatkowo, specyficzne klasy betonu półsuchego, sprawdzą się także przy budowaniu nawierzchni dróg w technologii RCC, czyli przy wykorzystaniu betonu wałowanego.

W jaki sposób możemy wykorzystywać beton półsuchy?

Jak przyznaje Rafał Horowaj, którego firma Karo-Beton zajmuje się produkcją różnego rodzaju betonu, ze względu na właściwości, beton półsuchy może być stosowany bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Dodatkowo nie wymaga używania szalunków, gdyż dzięki właściwościom higroskopijnym, pobiera część koniecznej wody z podłoża. Daje także możliwość zagęszczania mechanicznego bezpośrednio na warstwie ziemi, co czyni się poprzez zastosowanie urządzeń o dużej energii mechanicznej.

Jak pokazuje powyższy tekst, tworzywo jakim jest beton półsuchy ma specyficzne i unikalne właściwości, które pozwalają na wykorzystanie go w wielu praktycznych obszarach z zakresu budownictwa. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą betonu, oferują także klientom wersję półsuchą, trzeba więc znaleźć odpowiednią firmę, która dostarczy wysokiej jakości produkt w tym zakresie.

Opracowanie:
Głosków, Abramowicza 3 lok. 52
tel. 501 793 886
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz