Beskid Żywiecki - co warto tam zobaczyć?

Beskid Żywiecki - co warto tam zobaczyć?

Beskid Żywiecki to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce. Jego najwyższym szczytem jest Babia Góra, która wraz z utworzonym tutaj Babiogórskim Parkiem Narodowym i rezerwatem biosfery UNESCO zachęca pięknymi krajobrazami do odwiedzin tego regionu. Planujesz wycieczkę w Beskid Żywiecki? Zobacz, jakie miejsca w okolicy warto zobaczyć! Dowiedz się, co zwiedzić w Żywcu, gdzie podziwiać piękną panoramę gór i w którym miejscu odnaleźć pozostałości po II wojnie światowej. Zapraszamy do lektury!

Strony www Strony www

Gdzie leży Beskid Żywiecki?

Beskid Żywiecki to drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce, leżące na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Pasmo dzieli się na dwie części:

  • wschodnią, do której należą Pasmo Babiogórskie wraz z Babią Górą, Działy Orawskie oraz Pasmo Orawsko-Podhalańskie,
  • zachodnią ,czyli właściwy Beskid Żywiecki, ciągnący się od Przełęczy Zwardońskiej po przełęcz Głuchaczki.

Beskid Żywiecki to obszar, który oferuje turystom wiele atrakcji. Znajdziemy tutaj zarówno szlaki turystyczne na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego i Żywieckiego Parku Krajobrazowego, jaskinie (m.in. jaskinię w Sopotni Wielkiej), wodospady (wodospad w Sopotni Wielkiej) czy źródła wód mineralnych - głównie siarkowych (w miejscowościach Lipnica Wielka i Lipnica Mała) oraz solankowych (w miejscowości Sól).

Bez problemu znajdziemy tutaj również miejsca noclegowe.

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki – najlepsze atrakcje

Jakie miejsca warto odwiedzić w Beskidzie Żywieckim? Poznaj nasze propozycje.

Wielka Racza

Wielka Racza (1236 m.n.p.m.) to góra znajdująca się na granicy Polski i Słowacji, z której rozpościerają się piękne krajobrazy. Jej nazwa wywodzi się stąd, że kiedyś podobno raczono się tutaj winem. Na szczycie Wielkiej Raczy znajduje się schronisko i platforma widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na szczyty Małej Fatry. Widoczny jest też Velky Rozsutec i Soh, a przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry. Przez szczyt i grań Wielkiej Raczy przebiega granica polsko-słowacka. Na polanie szczytowej znajdziemy również polsko-słowacko-czeski "krzyż pojednania" postawiony w tym miejscu w 2010 roku.

Babia Góra

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Związane jest z nim wiele legend. Jedna nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę - olbrzymkę. Według innej Babia Góra jest kochanką rozbójnika, która skamieniała z żalu widząc, że zabito jej ukochanego. Nazwa szczytu może mieć też powiązanie z niektórymi znaczeniami słowa baba, oznaczającego kamienny posąg kultowy.

Szczyt oferuje najpiękniejsze widoki w całym paśmie Beskidu Żywieckiego. Można z niego podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, Małego Makowskiego, Wyspowego, Gorce, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie czy Małą Fatrę. Warto przyjść tutaj w słoneczny dzień, kiedy widoczność jest dobra.

Miasto Żywiec

Żywiec najbardziej kojarzony jest z... piwem. Tradycje browarnictwa sięgają tutaj średniowiecza. Obecnie możemy zwiedzać Muzeum Browaru. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji - rocznie odwiedza je aż 100 tys. turystów! W mieście na uwagę zasługuje również Nowy Zamek, zwany Pałacem Habsburgów. Został on zaprojektowany przez Karola Pietschkę na zamówienie arcyksięcia Albrechta. Warto zwiedzić także Stary Zamek - obecnie siedzibę Muzeum Miejskiego. Został on zbudowany przez rodzinę Komorowskich w stylu renesansowym na miejscu średniowiecznego zamku, zniszczonego w 1477 r.

Forty z czasów II wojny światowej w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka nazywana jest również Westerplatte Południa. To dlatego, że w tym miejscu przez trzy dni, od 1 do 3 września 1939 r. trwała zaciekła obrona polskich wojsk przed atakiem niemieckiej armii. Na terenie Węgierskiej Górki stacjonowało ok. 1500 żołnierzy, a niemiecki atak liczył ponad 18 tys. ludzi. Stosunkowo długa obrona była możliwa dzięki czterem fortom, które zostały tutaj wzniesione. Dzisiaj w miejscowości można zwiedzać dwa z nich - forty Waligóra i Wędrowiec. Włóczęga i Wąwóz zostały doszczętnie zniszczone. 

Zamek Suski

Zamek Suski znajduje się w Suchej Beskidzkiej. To renesansowa budowla nazywana czasami Małym Wawelem. Powstała ona za sprawą Włocha Gaspare Castiglione, który przybył tutaj po ślubie z polską szlachcianką. W tym miejscu należy wspomnieć, że w dobie renesansu Polska i Włochy były stolicami nowego nurtu estetycznego i kontakty między tymi rejonami były bardzo ożywione. Nowy właściciel terenu po przybyciu do Polski przyjął nazwisko Kacper Suski. To właśnie od niego wzięła się nazwa zamku, jak i również miejscowości Sucha Beskidzka.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży