Bateria umywalkowa – jaki rodzaj wybrać?

Bateria umywalkowa – jaki rodzaj wybrać?

Nieodzownym elementem każdej umywalki jest odpowiednio dopasowana bateria. Urządzenie to pełni nie tylko funkcję dostarczania wody, ale również jest elementem dekoracyjnym. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór baterii umywalkowych, które można idealnie dopasować do wystroju łazienki. Jaki rodzaj będzie zatem najlepszy dla naszej łazienki?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Bateria umywalkowa a styl łazienki 

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się baterie umywalkowe montowane na powierzchni odkładczej umywalki. Są to tak zwane baterie sztorcowe. Kolejnymi rodzajami są baterie instalowane obok umywalki na blacie, czyli baterie sztorcowe wysokie, oraz takie które znajdują się na ścianie w pobliżu umywalki, czyli baterie ścienne.

Dobór odpowiedniego urządzenia zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wyczucie estetyki inwestora oraz sama stylizacja łazienki. Jak mówią specjaliści, do łazienek z wystrojem klasycznym idealnym rozwiązaniem będą baterie umywalkowe stojące dwuotworowe. Montowane są one w ścianie bądź na samej umywalce. Ich wygląd charakteryzują dwa kurki przeznaczone do wody ciepłej oraz zimnej. Są one ozdobione odpowiednim oznaczeniem, które najczęściej przybiera formę czerwonej – dla ciepłej – oraz niebieskiej – dla zimnej wody. Ten rodzaj baterii często kojarzony jest z umywalkami starszymi. Dziś jednak ich wygląd jest zdecydowanie poprawiony. Elementy wykonane są z odpowiednią dokładnością, pietyzmem, a dzięki chromowaniu wyglądają bardzo estetycznie.

Do łazienek o wyglądzie modernistycznym zdecydowanie bardziej będą pasować baterie stojące jednotorowe. Posiadają one jeden uchwyt podnoszony do góry w celu dostarczenia wody. Istnieje możliwość jego kierunkowania wokół własnej osi, najczęściej o 180 stopni, co pozwala na odpowiednią regulację temperatury wody. Krańcowe punkty odpowiadają za dostarczenie wody zimnej lub gorącej.

Łatwy montaż baterii

Sam montaż baterii jest bardzo prosty. Fachowcy zwracają uwagę, że do odpowiedniej instalacji tych urządzeń nie potrzeba montera czy też wybitnego specjalisty. Montaż rozpoczyna się od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe powinno się uszczelnić za pomocą taśmy teflonowej lub włókien konopnych. Przy tym pamiętać trzeba, że przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym, a korpus baterii po jej przykręceniu powinien znajdować się poziomo. Jeśli chodzi o szerokość rozstawu mimośrodów, jest on zależny od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii.

Aby sprawdzić, czy montaż baterii został wykonany poprawnie, najlepiej zrobić to za pomocą testu szczelności. W tym celu wystarczy puścić strumień wody i zweryfikować ewentualne przecieki. Nie wolno zapomnieć, że gumowe uszczelki z czasem się zużywają. Jeśli do tego dojdzie, konieczna będzie ich natychmiastowa wymiana.

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz