Bateria natryskowa – czym się kierować, dokonując zakupu?

Bateria natryskowa – czym się kierować, dokonując zakupu?

W nowo projektowanym bądź remontowanym mieszkaniu łazienka jest taką przestrzenią, do której rzadko przywiązujemy należytą wagę, chyba że akurat poddajemy ją renowacji. Wybór armatury, w tym prysznicowej, często znajduje się na szarym końcu artykułów, które nabywamy w trakcie wykańczania pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że łazienka jest miejscem, które ma nie tylko służyć codziennym zabiegom higienicznym i toaletowym, ale również dać nam chwilę komfortu i relaksu przed intensywnym dniem.

Strony www Strony www

Armatura – niezbędna w łazience

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia łazienki jest armatura. W przypadku doboru baterii prysznicowej powinno wziąć się pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest montaż. Najpierw powinniśmy ustalić lokalizację rur instalacji wodnej i uwzględnienie ich rozstawu przy wyborze odpowiedniego modelu baterii. Najczęściej spotykanym i jednym z najprostszych wariantów, sprawdzającym się równie dobrze w łazience, w której dysponujemy kabiną prysznicową oraz tej, gdzie mamy jedynie wannę, będzie bateria naścienna połączona wężem z klasyczną słuchawką. Wówczas dodatkowo można zamontować drążek lub uchwyt służący do zawieszania słuchawki. Takie rozwiązanie ma pewne zalety, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, gdyż niweluje ryzyko upadku.

Dostępne na rynku słuchawki mają szeroką gamę udogodnień takich jak regulacja siły strumienia wylotowego i systemy oszczędzania wody. Baterie naścienne mogą posiadać klasyczne pokrętła (tzw. "kurki") bądź jeden uchwyt. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej wygodne i ekonomiczne, gdyż pozwala zaoszczędzić nawet do 12 litrów na minutę. Dla porównania baterie kurkowe potrafią zużyć do 42 litrów wody w tym samym czasie. W przypadku wanny możemy wybrać też baterię sztorcową (wystającą bezpośrednio z obrzeża wanny).

Bateria podtynkowa – estetyczne rozwiązane

Bardzo ciekawą opcją o walorach estetycznych jest zamontowanie baterii podtynkowej. Cechuje ją to, że wszystkie podłączenia pozostają ukryte w ścianie. Rozmieszczenie elementów natynkowych takich jak wylewki, dysze, słuchawki czy główki natrysku dopasowane jest już według specyfiki pomieszczenia (wanna lub kabina) oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Jest to instalacja bardzo atrakcyjna wizualnie i wygodna w eksploatacji, ale wymagająca dużego nakładu środków i pracy przy montażu. Dodatkowymi modułowymi elementami podtynkowymi mogą być również dysze boczne służące do hydromasażu. Instalacje tego typu pasują szczególnie dobrze jako wyposażenie kabin prysznicowych.

Deszczownica – relaks pod prysznicem

Ostatnimi czasy bardzo modnym wyposażeniem kabin prysznicowych stały się tzw. deszczownice. Charakteryzują się one płaską główką natryskową o dużej średnicy i znacznie większą ilością otworów wylotowych niż klasyczna słuchawka. Deszczownica sprawia, że prysznic jest bardzo odprężający i przyjemny. Istnieje możliwość instalacji na odpowiednim ramieniu bądź bezpośrednio w suficie. Nabywając deszczownicę, powinniśmy wybrać model kompaktowy z ręczną słuchawką natryskową, gdyż jest on bardziej funkcjonalny i praktyczny.

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz