Materiał Partnera

Balsamacja i tanatokosmetyka ciała zmarłego

Balsamacja i tanatokosmetyka ciała zmarłego

W przypadku tragicznej śmierci zmarłego, czy późnego terminu pogrzebu – przeszło kilkanaście dni od zgonu – a także po długim transporcie ciała na przykład spoza granic naszego kraju, wielokrotnie ważna jest odpowiednia balsamacja oraz tanatokosmetyka. Zabiegi te wykorzystywane są również po to, aby nadać nieboszczykowi, jak najbardziej naturalnego wyglądu. Dowiedz się zatem, czym jest balsamacja i tanatokosmetyka.

Tanatopraksja – czym jest, i na czym polega?

Tanatopraksja zwana popularnej balsamacją, to szereg procesów dezynfekcji oraz konserwowania ciała po śmierci. Jej celem jest zaś czasowe powstrzymanie procesów rozkładu, które niestety w niektórych przypadkach występują w zaawansowanym stadium, już po kilkunastu godzinach od zgonu. Balsamacja ma zatem przede wszystkim zapewnić zmarłemu godny pochówek, a rodzinie odpowiednie ostatnie pożegnanie. Szczególnie jest to ważne w sytuacji, w której śmierć nastąpiła z przyczyny wyniszczającej i długotrwałej choroby, czy poprzez tragiczny wypadek. Tanatopraksja jest zatem sposobem na to, aby ostatni raz móc spojrzeć na swojego bliskiego, nawet wtedy, kiedy w większości przypadków pożegnanie powinno odbywać się przy zamkniętej trumnie.

Same zabiegi balsamacji, mogą być różnorodne. Dotyczą one odżywiania i pielęgnowania skóry, maskowania oznak pośmiertnych, a także innych defektów wizualnych, nawet związanych z defragmentacją ciała. Zmarły po balsamacji przybiera zaś naturalnego wyglądu, przypominając najczęściej osobę śpiącą. Jest to również efekt zastosowania odpowiedniego stroju, a także makijażu pośmiertnego. Ten może dotyczyć zarówno wizażu twarzy, jak i też paznokci. Specjaliści od balsamacji i tanatokosmetyki, nie zapominają również o włosach, które często są farbowane i odpowiednio stylizowane.

Czy po balsamacji można przystąpić do kremacji ciała? Tak! Balsamacja to przede wszystkim zapewnienie szacunku dla ciała zmarłego, i jak wspomniano, sposób na godne z nim pożegnanie. Zabiegi tanatopraksji nie wykluczają zatem przeprowadzania procesu kremacji zwłok, oraz późniejszego pochówku w urnie.

Balsamacja w Polsce

Niestety w Polsce balsamację oferują tylko nieliczne zakłady pogrzebowe, pomimo iż coraz więcej rodzin zmarłych, jest zainteresowanych tego typu działalnością funeralną. Jedną z firm, która przeprowadza zarówno tanatokosmetykę, jak i tanatopraksję, jest zaś Dom pogrzebowy HADES Maksymiuk i Wspólnicy, który przygotowany jest na zarówno organizację pochówku w obrządku rzymskokatolickim, jak i świeckim, czy w innym wyznaniu. Zabiegi balsamacji zakład ten wykonuje zaś w oparciu o najwyższe branżowe standardy – ważne jest przeszkolenie pracowników, którzy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. 

Opracowanie:
Biała Podlaska, al. Jana Pawła II 25
tel. 83 342 39 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz