Artykuł sponsorowany

Badanie USG jamy brzusznej – oferta Gabinetu lekarskiego dr n. med. Marzeny Gajewicz!

Badanie USG jamy brzusznej – oferta Gabinetu lekarskiego dr n. med. Marzeny Gajewicz!

Zdecydowana większość z nas wie, że przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać morfologię. Nie każdy pamięta jednak o równie ważnym badaniu, jakim jest USG jamy brzusznej. Umożliwia ono wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów. Jest ono niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się np. z nieustającymi bólami brzucha. Możemy je wykonać m.in. w Gabinecie lekarskim dr n. med. Marzeny Gajewicz.

Jak przeprowadza się badanie USG jamy brzusznej?

By przeprowadzić USG, pacjent musi się położyć, natomiast brzuch musi być odsłonięty. Następnie lekarz za pomocą głowicy rozpoczyna badanie. Zanim jednak do tego dojdzie, to niezbędne jest nałożenie na nią żelu, który usprawnia emitowanie i odbieranie fal przez urządzenie. Później głowicę przykłada do brzucha osoby badanej i wykonuje ruchy w różnych kierunkach, dzięki czemu widoczny jest obraz konkretnych narządów. Jest to bezbolesne badanie, które trwa zaledwie kilka minut. 

Podczas przeprowadzania USG jamy brzusznej poddaje się ocenie wiele narządów takich jak m.in. jelita, trzustka, żołądek, pęcherz moczowy, wątroba, śledziona, czy chociażby nerki i nadnercza. Na obrazie można dostrzec ewentualne wady lub też przerosty. Co więcej, badanie to może pomóc w wykryciu zmian nowotworowych, płynu w jamie otrzewnej oraz torbieli.

Kto powinien zdecydować się na badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej to zasadniczo proste badanie, które jest bardzo pomocne, jeśli chodzi o ustalenie przyczyn różnych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy. Należy jednak wiedzieć, że powinno być ono wykonywane również profilaktycznie – każda dorosła osoba powinna się na nie udać przynajmniej raz na dwa lata. Należy wykonać je u specjalisty np. w Gabinecie lekarskim dr n. med. Marzeny Gajewicz.

Jeśli natomiast zmagamy się z poniższymi dolegliwościami, to w trybie pilnym powinniśmy się udać na badanie USG jamy brzusznej:

  • uciążliwe bóle brzucha,
  • problemy z wypróżnianiem – zaparcia lub biegunki,
  • wzdęcia lub wymioty,
  • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, moczowych lub z przewodu pokarmowego,
  • problemy z oddawaniem moczu lub stolca,
  • powiększenie brzucha,
  • wyczuwalny guz lub powiększenie narządu w badaniu palpacyjnym.

Do tej analizy należy odpowiednio się przygotować, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednym z nich jest powstrzymanie się od jedzenia minimum 6 godzin przed jej wykonaniem. 

Opracowanie:
Łódź, Sczanieckiej 27 lok. 1
tel. 606 810 118
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz