Artykuł sponsorowany

Badanie sprawozdania finansowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Badanie sprawozdania finansowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub chcące założyć własną firmę lub przedsiębiorstwo, muszą mieć na uwadze, że oprócz przygotowywania sprawozdań finansowych, czeka na nich badanie sprawozdania. Wynika to między innymi z ustawy o rachunkowości. Jednak nie każdy musi się tym przejmować, ponieważ takiemu badaniu podlegają tylko konkretne jednostki. Zatem, kto musi poddać się badaniu sprawozdania finansowego i jak takie badanie przebiega?

Audyt finansowy – z jakich etapów złożone jest badanie sprawozdania finansowego?

Badania sprawozdania finansowego najczęściej składają się z dwóch części. Pierwszy etap prac to czynności wstępne. Rozpoczynają się one od wykonania badania systemu ewidencji jednostki. Takie badanie ma na celu m.in. sprawdzenie sposobu rejestracji gospodarczych. Oprócz tego badanie obejmuje system kontroli wewnętrznej, a także rzetelność prowadzenia ksiąg rachunkowych przez przedsiębiorcę. W pierwszym etapie badania sprawozdania finansowego trzeba liczyć się także z analizą planu kont. Ponadto na wstępie badania sporządzane jest sprawozdanie dotyczące prawidłowości wykorzystywanych procedur. Procedury te związane są ze sposobem ustalania i ewidencji podatku zarówno od usług, jak i od towarów. Wstępny etap audytu obejmuje również kontrolę podstaw działalności pod kątem prawnym i inwentaryzację składników majątkowych.

Drugi etap audytu finansowego to prace zasadnicze. Tę część zaczyna się od przygotowania sprawozdania dotyczącego prawidłowości wyceny aktywów i pasywów. Wyceny tej dokonuje się na dzień bilansowy. Potem ustalane są wyniki finansowe za obrotowy rok. Kolejnym krokiem badania sprawozdania finansowego jest analizowanie sprawozdań, wraz z wyszczególnieniem takich aspektów, jak kompletność informacji oraz ich wiarygodność. W tej części audytu sprawdza się także, czy informacje dodatkowe i sprawozdania dotyczące prowadzonej przez jednostkę działalności są prawidłowe. Ogólnym celem takiego badania jest ocena zgodności z prawem oraz sprawozdaniem finansowym.

Kto podlega audytowi finansowemu?

Gdy już wiadomo, jak wygląda audyt, można przejść do tego, kto podlega takim badaniom. Wykonanie audytu finansowego może zlecić każda firma, a takimi czynnościami zajmuje się między innymi Kancelaria biegłego rewidenta Epona ze Świnoujścia w województwie zachodniopomorskim. Aczkolwiek wyróżnia się sporą liczbę jednostek, które podlegają badaniu sprawozdania finansowego. Przykładem takich jednostek są banki oraz zakłady ubezpieczeń. Ponadto audyty finansowe obowiązuje zakłady reasekuracji oraz spółki akcyjne z wyłączeniem tych, które są w trakcie organizacji w dniu bilansowym. Badanie sprawozdania finansowego może być także przeprowadzone u jednostek, których działalność oparta jest o przepisy o obrocie papierami wartościowymi lub przepisy związane z funduszami inwestycyjnymi. Poza tym takiemu badaniu podlegają działalności gospodarcze działające w oparciu o przepisy dotyczące organizacji i funkcjonowania funduszy emerytalnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz