Artykuł sponsorowany

Badanie izolacji poroskopem

Badanie izolacji poroskopem

Badanie z wykorzystaniem poroskopu to najskuteczniejsza metoda sprawdzenia, czy powłoki ochronne rurociągów, gazociągów, kontenerów i innych obiektów izolowanych, są szczelne i rzetelnie wykonane. W żaden inny sposób nie da się wykryć takich uszkodzeń, pęknięć i defektów, jak z użyciem poroskopu. Badanie izolacji jest niezbędne, aby chronić każdy obiekt izolowany – szczególnie, jeśli chodzi o rurociągi i gazociągi. Konsekwencje zaniedbania tej czynności mogą spowodować nieodwracalne korozje.

Do czego są potrzebne powłoki izolacyjne?

Powłoki izolacyjne są jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed korozją. Najchętniej wybierane są przy budowie podziemnych rurociągów metalowych z elektryczną trakcją. Powłoki izolacyjne są również odpowiednią ochroną w miejscu, w którym istnieje jakiekolwiek ryzyko zagrożenia korozją mikrobiologiczną. Te powłoki to najczęściej rekomendowane przez specjalistów zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi prądem przemiennym. Powłoka izolacyjna powinna szczelnie zabezpieczać rurociągi, a do sprawdzenia tego, wykorzystuje się właśnie poroskop.

Do czego służy poroskop?

Jak wyjaśnia specjalista ze Staltest Pomorze: Poroskop to precyzyjne urządzenie cyfrowe, które jest wykorzystywane do sprawdzania szczelności powłok izolacyjnych na rurociągach, zbiornikach i armaturze. Należy jednak pamiętać, iż badanie poroskopem ma wykryć nieszczelność powłoki, a nie wytrzymałość materiału izolacyjnego. Każdą powłokę bada się innym napięciem, które określają specjaliści, zajmujący się wykonaniem badania.

Profesjonalne poroskopy powinny być gwarancją bezpieczeństwa obsługi i wiarygodności wyników testów. Z tego względu warto wybierać sprawdzone i skuteczne firmy, które zajmują się profesjonalnie badaniem poroskopowym.

Czy poroskop wykrywa każdą wadę?

Poroskop to specjalistyczne urządzenie, jednak też ma swój zakres działania i konkretne wskazania. Badanie poroskopem nie wykryje defektów, jeśli powłoka na łączeniu rur (tam, gdzie jest spawanie) jest nałożona wadliwie. Nie wykryje nieszczelności również wtedy, kiedy powłoka naprawcza na uszkodzeniu jest położona nieprawidłowo. Jako że badanie szczelności powłok izolacyjnych zawsze przebiega dwuetapowo, poroskop wykorzystywany jest tylko w pierwszym etapie, czyli po prostu przed zasypaniem rurociągów. Drugi etap wykonuje się już w inny sposób, poprzez pomiary jednostkowej rezystancji przejścia. Warto pamiętać, że podczas zasypywania często dochodzi do mechanicznego uszkodzenia powłoki, dlatego trzeba badać izolacje również po jej zasypaniu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz