Artykuł sponsorowany

Badanie dna oka

Badanie dna oka

Gdy zaobserwujemy u siebie pogorszenie wzroku, czytanie zacznie nam sprawiać problemy i z wysiłkiem zaczniemy dostrzegać numer nadjeżdżającego autobusu to znak, że należy udać się do okulisty. Warto od razu udać się do wyspecjalizowanego salonu optycznego, gdzie znajdziemy kogoś, kto profesjonalnie przeprowadzi badanie dna okna i doradzi nam, jakie okulary lub soczewki powinniśmy wybrać. A na czym polega najpopularniejsze badanie dna oka?

Zakłady optyczne kojarzą nam się z miejscem, w którym znajdziemy bogaty wybór oprawek okularowych, soczewek i innych akcesoriów związanych z wadami wzroku (takich jak płyny do czyszczenia, płyny do przechowywania soczewek, pojemniki na soczewki, etui na okulary). Dzisiaj salony optyczne jak Alpha Optymed to miejsca, w których specjalista przeprowadzi dokładne badanie i doradzi nam jak zadbać o zdrowie naszych oczu!

Badanie dna oka, jak się przygotować?

Badanie dna oka, określane fachowym terminem oftalmoskopii, to jedno z podstawowych badań okulistycznych, któremu powinniśmy raz na jakiś czas poddać się nawet, jeśli nie obserwujemy żadnych niepokojących symptomów. Polega ono na diagnozie tylnej części oka z wykorzystaniem oftalmoskopu, czyli wziernika, który oświetla dno oka. Samo badanie nie jest bolesne a dostarcza nam wielu cennych informacji o tym jak wygląda siatkówka oka, jaki jest stan ciała szklistego, nerwu wzrokowego, plamki żółtej i jak prezentują się naczynia krwionośne. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć początki wielu niebezpiecznych chorób! Jak przygotować się do tego badania w Alpha Optymed? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju badanie będzie przeprowadzone. W przypadku badania bezpośredniego, nie są konieczne żadne dodatkowe czynności. Natomiast oftalmoskopia pośrednia wymaga zakroplenia oczu kroplami rozszerzającymi źrenicę i odczekania 15-30 minut przed samym badaniem. Ponieważ krople wpływają na ostrość widzenia i mogą wywołać wrażliwość na światło dobrze, gdy ktoś nam będzie towarzyszył po takim badaniu.

Po co przeprowadza się badanie dna oka?

Regularnemu badaniu dna oka powinny poddawać się osoby, które cierpią na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi (które naturalnie mogą przyczyniać się do zmian na dnie oka) lub które zażywają pewne leki. Warto przeprowadzić to badanie, gdy doznaliśmy urazu głowy na przykład w wypadku, straciliśmy przytomność czy cierpimy na zaburzenia równowagi lub skarżymy się na zaburzenia widzenia barw lub mamy wrażenie, że widzimy nitki lub błyski. Jest to również badanie, które zawsze wykonuje się u wcześniaków. Badanie to pozwala nam zidentyfikować zatory lub zmiany miażdżycowe czy naczyniowe, pozwala ocenić stan siatkówki (zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienia siatkówki), stan nerwu wzrokowego (obrzęki, jaskra) czy ciałka szklistego (wylew krwi, zmętnienie). Jest to ważne badanie, ponieważ pomaga w diagnostyce chorób, które początkowo nie dają żadnych objawów poza zmianami na dnie oka. Pomoże nam to szybciej rozpocząć leczenie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz