Materiał Partnera

Badania USG w trakcie ciąży

Badania USG w trakcie ciąży

Jednym z najważniejszych procedur związanych z prowadzeniem ciąży są badania ultrasonograficzne płodu. Wykonuje się je klika razy w ciągu dziewięciu miesięcy w specjalistycznych gabinetach ginekologicznych, które dzięki temu zapewniają kontrolę zdrowia matki oraz dziecka, a także monitorują prawidłowość rozwoju płodu. Dowiedz się, na czym polega badanie USG w trakcie ciąży i kiedy należy je wykonywać.

Czym jest ultrasonografia płodu?

USG to metoda badania, opierająca się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które są generowane przez głowicę aparatury USG – lekarz ginekolog w odpowiedni sposób przesuwa ją po brzuchu ciężarnej kobiety, emitując nieszkodliwe fale odbijające się od badanych tkanek wewnętrznych. Pozwala to na uzyskanie czarno-białego obrazu na ekranie monitora. Warto wiedzieć, że dzisiejsza technologia pozwala na bardzo dokładną i wyraźną wizualizację również standardową aparaturą 2D czy też Dopplerem (USG kolorowe), które rejestruje kolorem przepływ krwi w naczyniach. Wiele przyszłych rodziców decyduje się również na badanie USG w technice 3D.

Dlaczego USG płodu jest takie ważne?

Każda kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, że musi być objęta opieką ciążowo-położniczą, na którą składają się wizyty w gabinetach ginekologicznych. Najlepiej korzystać z opieki medycznej doświadczonego lekarza specjalisty, np. lekarza ginekologa Piotra Zalegi. Mają oni wieloletnią praktykę w prowadzeniu ciąż prawidłowych, powikłanych i wysokiego ryzyka, a także w leczeniu niepłodności oraz różnych chorób układu płciowego. Jedną z podstaw opieki ciążowej są właśnie badania USG. Są one niezbędne nie tylko do określenia wieku ciąży, płci dziecka (można ją określić już na pierwszym bądź drugim badaniu), ale głównie do kontrolowania rozwoju płodu. Badanie USG pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości rozwoju ciąży, a także wad dziecka – dzisiejsza medycyna pozwala na jego leczenie już w łonie matki poprzez leki podawane do pępowiny.

Harmonogram badań USG w ciąży

Lekarz ginekolog, prowadzący ciążę, zawsze wdroży w codzienne funkcjonowanie pacjentki odpowiednie działania profilaktyczne. Jednym z nich jest stała obserwacja poprzez badania USG według ścisłego harmonogramu. Jeśli lekarz stwierdzi prawidłowość przebiegu ciąży, wystarczy przeprowadzić od 3 do 4 obowiązkowych badań USG płodu – w 11-14 tygodniu ciąży, 18-23 tygodniu ciąży oraz 28-32 tygodniu ciąży. W przypadku wystąpienia powikłań ciśnieniowych czy cukrzycowych wykonuje się je nawet co dwa tygodnie. Warto pamiętać o tym, że najlepsi ginekolodzy oprócz obowiązkowych badań USG, wykonują to badanie także przy każdej wizycie. Powinny się one odbywać przynajmniej co trzy tygodnie.

Opracowanie:
Skarżysko-Kamienna, Łowiecka 22A
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz