Materiał Partnera

Badania techniczne – jakich pojazdów dotyczą?

Badania techniczne – jakich pojazdów dotyczą?

Przeprowadzenie badania technicznego przez specjalistyczną stację kontroli pojazdów jest niezwykle istotne. Nie tylko pozwala na wykrycie wszelkich usterek, ale także w sposób dokładny opisuje stan techniczny konkretnego pojazdu i daje tym samym jego właścicielowi poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Warto badanie przeprowadzić w dobrej stacji diagnostycznej – jakie dokładnie typy pojazdów jest ona w stanie skontrolować?

Samochód osobowy pod kontrolą

Jednym z najczęstszych pojazdów kontrolowanych na stacjach diagnostycznych jest samochód osobowy. Linie diagnostyczne umożliwiają dokładne przebadanie auta pod kątem wszelkich wycieków, a także sprawności zawieszenia. Kontrolowana jest jednostka napędowa oraz emisja spalin emitowanych przez uruchomiony pojazd. Warto też pamiętać, że innemu badaniu podlegają samochody wyposażone w popularną instalację gazową. Ze względu na dodatkowy element kontroli, przeprowadzenie badania technicznego takiego auta jest droższe.

Samochód osobowy, który ma zostać dopuszczony do ruchu, musi otrzymać pozytywną opinię diagnosty na temat jego stanu technicznego. Badanie okresowe może być też wymagane np. przed rejestracją – wszelkie przeglądy zrealizuje stacja kontroli Marka Saternusa, która od wielu lat zajmuje się profesjonalną diagnostyką pojazdów. Jak się jednak okazuje, samochody osobowe nie są jedynym typem pojazdów badanych w tego typu miejscach.

Wiele typów badanych pojazdów

Dzięki możliwościom technicznym konkretnych stacji kontroli pojazdów, badanie techniczne mogą zrealizować także właściciele samochodów ciężarowych oraz dostawczych. Większa masa i gabaryty pojazdu nie stanowią w tym wypadku problemu, a przeprowadzenie kontroli stanu technicznego jest niezwykle istotne ze względu na intensywną eksploatację takiego pojazdu. W tej sytuacji warto postawić na odpowiednio przygotowaną stację kontroli pojazdów, która zajmie się też przeprowadzeniem badania stanu motocykli, motorowerów czy innych jednośladów.

Regularne badania techniczne dotyczą zatem wielu typów pojazdów, do których oprócz wymienionych już samochodów i motocykli zaliczyć też można m.in. maszyny rolnicze oraz autobusy. Przeglądy realizowane są też dla aut wyposażonych w nietypowe elementy – oprócz wspomnianej instalacji gazowej zaliczyć można do nich również np. hak. Na stacjach diagnostycznych wykonuje się też badania dodatkowe. Dotyczą one pojazdów powypadkowych, w których naruszone zostały elementy nośne, a także w celu identyfikacji bądź ustalenia danych. Jeżeli wystąpiło również zagrożenie bezpieczeństwa lub środowiska, to pojazd również musi przejść dodatkowe badanie techniczne, którego realizacją zajmie się dobra stacja kontroli.

Opracowanie:
Pruszków, Majowa 1
tel. 22 728 36 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz