Materiał Partnera

Badania profilaktyczne zwierząt – nie tylko kontrola

Badania profilaktyczne zwierząt – nie tylko kontrola

Zwierzęta odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka, nierzadko są traktowane przez domowników jak członkowie rodziny. Warto pamiętać, że opieka nad nimi to nie tylko karmienie i spacery. To także dbanie o ich zdrowie, i to nie tylko w momencie, gdy dzieje się coś poważnego. Obejmuje ono również regularne szczepienia i wykonywanie badań profilaktycznych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wbrew pozorom, stwierdzenie to odnosi się nie tylko do ludzi, lecz także doskonale pasuje do naszych czworonożnych przyjaciół. Jak wiadomo, systematycznie badania wykonane w wyspecjalizowanej klinice weterynaryjnej, takiej jak Zoo-Med. Przychodnia weterynaryjna, art. zoologiczne, umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Pozwala to zaoszczędzić na skomplikowanym leczeniu w bardziej zaawansowanym stadium schorzenia. W niektórych przypadkach może wręcz uratować  zdrowie i życie naszego pupila, zwłaszcza że zwierzę nie może poskarżyć się głośno na swój stan zdrowia. Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii powinna nastąpić w ciągu tygodnia od momentu przybycia do domu młodego psa czy kota. Zazwyczaj jest to 6 lub 7 tydzień życia szczenięcia oraz 9–11 tydzień życia kocięcia. Ważną rolę odgrywa tu prewencja, a szczególnie podejmowanie inicjatyw minimalizujących ryzyko wystąpienia choroby. Może być to na przykład podawanie leków przeciwpasożytniczych lub wykonywanie szczepień według ustalonego harmonogramu. Profilaktyka obejmuje również wiele badań laboratoryjnych, które można przeprowadzać w ramach kontroli zdrowia naszych pupili. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać u naszego czworonoga profilaktyczne badania kontrolne, obejmujące przede wszystkim morfologię, biochemię oraz diagnostykę obrazową. Tego typu działania podejmuje się niekiedy nawet dwa, trzy razy w roku. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt o szczególnie delikatnym zdrowiu, na przykład starszych albo takich, które już przebyły poważne choroby, oraz rasowych, jeśli mają zwiększoną skłonność do zapadania na niektóre schorzenia.

Czworonogi w dobrych rękach

Wybór weterynarza, którego będziemy odwiedzać z naszym pupilem, to decyzja podejmowana najczęściej na lata. Każda zmiana to stres dla zwierzaka, więc dobrze wybrać jednego specjalistę i systematycznie korzystać z jego usług. Oczywiście zanim wybierzemy konkretny gabinet weterynaryjny, warto sprawdzić zakres wykonywanych tam usług i zabiegów, a także opinie o nim. Niemniej jednak poszukiwania najlepiej rozpocząć od zapoznania się z ofertą kilku cenionych placówek, tj. Zoo-Med. Przychodnia weterynaryjna, art. zoologiczne z Suszu. Już od 1999 r. zajmuje się ona leczeniem zwierząt, a także ich profilaktyką. Zakres działalności dużych przychodni weterynaryjnych obejmuje najczęściej diagnostykę, zabiegi chirurgiczne, dermatologię, położnictwo i ginekologię, stomatologię, alergologię,  a także badania USG, EKG i analitykę laboratoryjną. Dodatkowo na miejscu wykonuje się czasem zabiegi pielęgnacyjne dla czworonogów. Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, warto pamiętać, że zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż ludzie, a wiele ich schorzeń nie daje oczywistych objawów. Dlatego warto regularnie powtarzać badania profilaktyczne, ponieważ wcześnie wykryte choroby o wiele łatwiej i skuteczniej leczy się w początkowej fazie ich trwania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz