Artykuł sponsorowany

Badania prenatalne: Echo serca płodu

Badania prenatalne: Echo serca płodu

Echo serca płodu to jedno z podstawowych badań prenatalnych. Wykonuje się je w celu oceny układu krążenia dziecka oraz anatomii jego serca. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wad genetycznych, które czasem wymagają interwencji chirurgicznej zaraz po narodzinach maluszka. Badanie pozwala na wykrycie aż 90% wad wrodzonych serca i największych naczyń krwionośnych. Jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Na czym polega echo serca płodu?

Echo serca płodu – charakterystyka badania

Echo serca płodu jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i niepowodującym dyskomfortu. Badanie przypomina nieco zwykłe USG, które systematycznie wykonywane jest u przyszłej mamy w gabinecie ginekologa-położnika. Na początku specjalista smaruje brzuch ciężarnej żelem, który zwiększa przepływ ultradźwięków. Następnie lekarz dotyka go głowicą, by uzyskać obraz serca płodu oraz powiązanych z nim naczyń. Dokładne obrazowanie poszczególnych struktur anatomicznych umożliwiają nowoczesne echokardiografy. Modele wysokiej klasy pozwalają unaocznić przepływ krwi w organizmie płodu, co pozwala na postawienie trafnej diagnozy.

Jakie wady można wykryć przy pomocy echokardiografu?

Jak informuje specjalista ze sklepu medycznego „Kredos” – przy pomocy echokardiografu można wykryć niemalże wszystkie wady serca, jakie występują u dziecka. Szacuje się, że 10% z nich ma podłoże genetyczne. Echo serca płodu pozwala na zdiagnozowanie wad zastawek, wad w budowie serca i jego arytmii. Dzięki temu możliwe jest opracowanie skutecznego planu leczenia. Wskazaniem do wykonania echa serca płodu są nieprawidłowości wykryte podczas badania ultrasonograficznego.

Mowa tu przede wszystkim o nieprawidłowym obrazie serca, podejrzeniu wad ośrodkowego układu nerwowego, przepukliny czy wady nerek. Badanie zaleca się wszystkim ciężarnym, które chorują na cukrzycę ciążową, spodziewają się bliźniąt lub też zdecydowały się na zapłodnienie metodą in vitro. Echo serca płodu wykonuje się również zawsze wtedy, gdy starsze dzieci kobiety mają wady serca lub, gdy w wywiadzie rodzinnym pojawi się informacja, że tego typu nieprawidłowości diagnozowane były u krewnych ciężarnej lub rodziny ze strony partnera.

Kiedy wykonuje się echo serca płodu?

Zazwyczaj echo serca płodu wykonywane jest między 19 a 24 tygodniem ciąży. Tkanki serca są już wtedy dobrze widoczne i można poddać analizie ich budowę. W niektórych przypadkach badanie przeprowadza się wcześniej np. wtedy, gdy podczas pierwszego USG ginekolog wykryje niepokojące zmiany dotyczące budowy płodu. Echo serca płodu trwa od 20 do 60 minut. Wiele zależy od tego, na jakim sprzęcie pracuje specjalista.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz