Artykuł sponsorowany

Badania medycyny pracy dla operatorów wózków widłowych w ofercie przychodni Medan

Badania medycyny pracy dla operatorów wózków widłowych w ofercie przychodni Medan

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medan” znajduje się w Jarocinie. Specjalizuje się on w wykonywaniu kompleksowych badań z zakresu medycyny pracy. Po orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu mogą zgłosić się tu m.in. operatorzy wózków widłowych. Jakim badaniom muszą poddać się kandydaci na to stanowisko?

Konsultacja lekarska dla operatorów wózków widłowych

Praca operatora wózka widłowego jest obarczona dużą odpowiedzialnością. Uprawnienia do sterowania maszyną do transportu bliskiego powinny mieć osoby odporne na stres, z podzielnością uwagi i dobrą koordynacją ruchową i ruchowo-wzrokową. Każda osoba, która pragnie pracować na tym stanowisku, musi poddać się badaniom lekarskim z zakresu medycyny pracy. Obejmują one podstawowe badania podmiotowe i przedmiotowe, konsultację okulistyczną, laryngologiczną oraz badanie psychotechniczne, o którym szerzej opowiemy w dalszej części artykułu.

Spotkanie z lekarzem medycyny pracy ma na celu kontrolę stanu zdrowia pacjenta oraz sprawdzenie, czy występują u niego jakiekolwiek przeciwwskazania do pracy w wybranym zawodzie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że kwalifikacje zdrowotne są równie ważne jak zdobyte uprawnienia czy wykształcenie kierunkowe. Nie można dopuścić do obsługi wózka widłowego osoby, która np. ma bardzo słaby wzrok lub poważne zaburzenia neurologiczne. Może się to skończyć wypadkiem w miejscu pracy, gdzie osobą poszkodowaną będzie nie tylko operator maszyny, ale i osoby postronne.

Konsultacja psychologiczna dla operatorów wózków widłowych

Operatorzy wózków widłowych, podobnie jak kierowcy zawodowi i operatorzy maszyn budowlanych, muszą stawić się na konsultację psychologiczną, czyli badania psychotechniczne. Składają się one z trzech części: pisemnej (wypełnianie ankiet i kwestionariuszy), testów na aparaturze (ocena czasu i dokładności reakcji na bodźce, odporność na zmęczenie, ocena koordynacja wzrokowo-ruchowej) oraz wywiadu z psychologiem.

Na koniec spotkania specjalista formułuje swoją opinię o pacjencie, która załącza do całościowej dokumentacji medycznej. Ta zaś rozpatrywana jest przez lekarza medycyny pracy, który na podstawie wszystkich dostępnych badań, decyduje o tym, czy przyznać danej osobie zdolność do pracy, czy też nie.

W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Medan” operatorzy wózków widłowych mogą w jednym miejscu poddać się konsultacji lekarskiej i psychologicznej. To duża wygoda i oszczędność czasu. Placówka dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i oferuje szybkie terminy wizyt. Zapraszamy do kontaktu!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać