Artykuł sponsorowany

Badania laboratoryjne gruntów – na czym polegają?

Badania laboratoryjne gruntów – na czym polegają?
Badania gruntu są niezbędne w przypadku dokładnego projektowania fundamentów domu. Dokumentacją tego typu badań zajmuje się inżynier geotechnik, który popiera się wynikami badań przeprowadzonych zarówno w terenie, jak i w laboratorium, które są nierozłącznym elementem geotechnicznych terenowych badań geologicznych. Czym są i na czym polegają? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób bada się cechy fizyczne gruntu?

Sprawdzenie parametrów gruntu wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, które należy przeprowadzić przed zakupem działki przeznaczonej na budowę domu. Wyniki badań laboratoryjnych gruntów pozwalają stwierdzić, czy nadaje się ona do wybudowania na niej obiektu. Badania przeprowadzane są przez uprawnionego geotechnika lub geologa, który ocenia kategorię gruntu oraz poziom wód gruntowych. Analiza wykonywana jest zarówno w terenie (dzięki wykorzystaniu specjalnej wiertnicy geologicznej), jak i w laboratorium, gdzie trafiają próbki wody i gruntu. Profesjonalna analiza makroskopowa pozwala określić rodzaj, barwę oraz stan danego gruntu. Następnie dokonuje się oznaczenia parametrów fizycznych gruntu. W tym celu przeprowadzane są różnego rodzaju badania, wśród których wyróżnia się:

  • badanie wilgotności,
  • oznaczanie granic konsystencji,
  • oznaczanie gęstości objętościowej gruntu i szkieletu gruntowego,
  • analiza granulometryczna sitowa i areometryczna.

Należy pamiętać, że cechy fizyczne gruntu można również zbadać pod kątem zawartości części organicznych, a także w celu oznaczenia współczynnika filtracji.

Czym są badania mechaniczne gruntu i gdzie można je przeprowadzić?

Badania laboratoryjne przynoszą także informacje na temat cech mechanicznych gruntu, takich, jak: odkształcalność i ściśliwość, które mają wpływ m.in. na osiadanie budowli. W tym celu wykonuje się badania edometryczne (przy wykorzystaniu aparatu, zwanego edometrem; uzyskany parametr nazywany jest edometrycznym modułem ściśliwości). Nieco wcześniej przeprowadza się badania konsolidometryczne – z wykorzystaniem np. konsolidometru hydraulicznego Rowe’a, który pozwala zadawać obciążenie w dowolny sposób z dowolną prędkością, z uwzględnieniem pomiaru ciśnienia wody w porach. Grunt badany jest również pod względem wytrzymałości, która odpowiada za nośność podłoża pod budowanym na działce obiektem. W tym celu wykorzystuje się aparaty trójosiowego ściskania oraz aparaty bezpośredniego ścinania.

Wszystkie wymienione wyżej badania, jak również analiza chemiczna wody oraz badania metodą Proctora, są wykonywane przez Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin, które posiada ponad posiada 60-letnie doświadczenie w świadczeniu usług z zakresu geologii inżynierskiej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz