Artykuł sponsorowany

Badania geotechniczne gruntu – niezbędny etap podczas budowy domu

Badania geotechniczne gruntu – niezbędny etap podczas budowy domu

Budowa domu jednorodzinnego związana jest z załatwianiem wielu dokumentów. Niektóre wykonywane są dobrowolnie, w celu sprawdzenia rozmaitych parametrów, inne zaś są konieczne i bez nich nie możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych. Jednym z zadań wykonywanych przed rozpoczęciem budowy jest badanie geotechniczne gruntu. Na jego podstawie wystawiana jest opinia geotechniczna. Czym dokładnie są to badania oraz w jakim celu są przeprowadzane?

Na czym polegają badania geotechniczne gruntu i co można dzięki nim ustalić?

Badanie geotechniczne gruntu jest podstawą do stworzenia opinii geotechnicznej, czyli dokumentu opisującego stan i właściwości gruntowo-wodne podłoża gruntowego, na którym zamierzamy wybudować dom. Badania tego typu przeprowadza się dla wszystkich obiektów budowlanych i infrastruktury podziemnej oraz liniowej.

Samo badanie np. pod budynek mieszkalny polega na wykonaniu przynajmniej 3-4 otworów badawczych w rejonie usytuowania obiektu. Głębokość otworów geotechnicznych nie może być mniejsza niż 2 m poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. Z uwago na zmienność warunków gruntowo-wodnych zaleca się wykonanie otworów badawczych do głębokości min. 5 m p.p.t.

Z wykonanych odwiertów pobiera się próbki gruntów i wody do badań laboratoryjnych. Zaleca się przesondować warstwy gruntów w celu określenia parametrów geotechnicznych. Geotechnicy z firmy Geopro przeprowadzają w tym celu sondowanie statyczne lub dynamiczne.

Dzięki przeprowadzeniu badań geotechnicznych gruntu możliwe jest dostarczenie informacji na temat:

  • typu gruntów znajdujących się na danych terenie,
  • umiejscowienia warstw gruntu,
  • poziomu wód gruntowych i ich wahań,
  • możliwości budowania obiektów na danym terenie,
  • wyboru rodzaju fundamentowania, w celu uzyskania stabilnej konstrukcji.

W jakim celu przeprowadza się badanie geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne gruntu przeprowadza się po to, aby możliwe było wykonanie opinii geotechnicznej. Dokument ten złożony jest z części graficznej i opisowej wraz z wnioskami. Pozwalają one na właściwe zaprojektowanie fundamentów domu. Z wykorzystaniem wniosków z opinii geotechnicznej określa na głębokość fundamentów, a także łatwiej jest dobrać odpowiedni rodzaj izolacji, a także pomagają określić, czy możliwe jest podpiwniczenie obiektu budowlanego.

Opinia geotechniczna dla projektanta stanowi podstawę do ustalenia kategorii geotechnicznej budynku. Najczęściej domy jednokondygnacyjne oraz dwukondygnacyjne oraz budynki gospodarcze zaliczają się do pierwszej kategorii. Jednakże wszelkie nieprawidłowości w warunkach wodno-gruntowych mogą oznaczać podniesienie kategorii geotechnicznej na drugą lub trzecią.

Badania geotechniczne gruntu zaleca się przeprowadzać przed rozpoczęciem każdego typu budowy, ponieważ mogą one znacząco wpłyną na bezpieczeństwo późniejszego użytkowania obiektu budowlanego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz