Artykuł sponsorowany

Badania endoskopowe układu pokarmowego – kiedy powinniśmy je wykonać?

Badania endoskopowe układu pokarmowego – kiedy powinniśmy je wykonać?

Niezdrowe odżywianie, siedzący tryb życia, stres – powodów problemów z układem pokarmowym może być bardzo wiele. Kiedy czujemy, że nasz żołądek lub jelita nie działają prawidłowo, powinniśmy udać się do lekarza. Najlepszym sposobem, by dokładnie zbadać wnętrze układu pokarmowego, są badania endoskopowe – gastroskopia, kolonoskopia i rektoskopia. Jakie są wskazania do wykonania takich badań? Jak możemy się do nich przygotować?

Kolonoskopia – na problemy z jelitami

Dzięki kolonoskopii lekarz może dokładniej przyjrzeć się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Kolonoskop to cienka i giętka rura, która jest umieszczana w organizmie pacjenta przez odbyt. Urządzenie nagrywa obraz i przekazuje go od razu na ekran monitora znajdującego się w gabinecie lekarskim. Często z pomocą kolonoskopu pobierane są wycinki z jelita grubego, na których prowadzi się dalsze badania. Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest oczyszczenie jelit – pacjent zażywa w tym celu specjalne leki przeczyszczające. Nad przygotowaniem do zabiegu czuwa lekarz – u każdego pacjenta wygląda ono nieco inaczej. Badanie może być wykonywane w znieczuleniu, jednak nie zawsze tak się dzieje. Takie badanie możemy wykonać w Specjalistycznej Praktyce Lekarskiej Grzegorza Szymczaka. Kolonoskopię wykonuje się w diagnostyce zapalenia jelit, raka jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelit, lub częstych biegunek niejasnego pochodzenia.

Gastroskopia – na chory żołądek

Innym badaniem pozwalającym zdiagnozować problemy z układem trawiennym jest gastroskopia. To badanie służące do sprawdzenia kondycji górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli żołądka i przełyku. W trakcie badania pobierane są fragmenty błony śluzowej, które następnie trafiają do laboratorium, gdzie mogą zostać wykryte różnego rodzaju zmiany. Gastroskopia pozwala też na usunięcie polipów, czy zatamowanie krwawienia wewnętrznego. To badanie niezbędne w przypadku podejrzeń raka żołądka lub przełyku. Zaleca się je pacjentom, u których występują zgagi, problemy z przełykaniem, bóle w nadbrzuszu, nudności i wymioty.

Rektoskopia – badanie odbytu

Trzecim badaniem układu pokarmowego jest rektoskopia. Pozwala ono ocenić stan błony śluzowej końcowego odcinka jelita grubego i odnaleźć zmiany zapalne, wrzodowe i nowotworowe. Badanie wykonuje się rektoskopem, czyli sztywnym wziernikiem o długości do 30 cm. Wykonuje się je, kiedy u pacjenta pojawiają się bóle w okolicy odbytu, lub gdy zmienia się rytm jego wypróżnień albo kształt stolca. Kilka godzin przed badaniem wykonuje się lewatywę. W dniu badania spożywamy tylko płyny. O szczegółach dotyczących przygotowania do badania informuje nas lekarz, ponieważ często muszą one być dostosowane do pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz