Artykuł sponsorowany

Badania dla pracowników narażonych na drgania w ofercie przychodni Medan

Badania dla pracowników narażonych na drgania w ofercie przychodni Medan

Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Medan znajduje się w Jarocinie przy ulicy Wrocławskiej 38. Placówka współpracuje z wieloma lokalnymi firmami w zakresie medycyny pracy, oferując im szeroki wybór badań profilaktycznych dla pracowników z różnych sektorów przemysłu. W przychodni Medan można wykonać m.in. wstępne, okresowe i kontrolne badania personelu narażonego na drgania.

W jaki sposób drgania obecne w środowisku pracy mogą wpłynąć na zdrowie człowieka?

Systematyczne narażanie organizmu na drgania mechaniczne może skutkować rozwinięciem się trwałych i nieodwracalnych zmian chorobowych. Zmiany te uzależnione są od miejsca kontaktu człowieka z wibrującym przedmiotem, częstotliwości drgań, kierunku ich działania oraz czasu ekspozycji. Symptomy chorobowe dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego, kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego. W nomenklaturze medycznej istnieje pojęcie zawodowej choroby wibracyjnej. Jak wyjaśnia lekarz medycyny pracy z przychodni Medan:

„Choroba wibracyjna może rozwinąć się u operatorów tokarek, szlifierek, młotów pneumatycznych czy krawcowych spędzających wiele czasu przed maszyną do szycia. W przypadku tych zawodów trudno mówić o skutecznej profilaktyce. Najważniejsze jest to, by pracodawca zapewnił załodze dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, by pracownicy mogli regularnie kontrolować stan swojego zdrowia”.

Jakie badania wykonuje się u pracowników narażonych na wibracje?

Badania pracownicze można podzielić na wstępne, okresowe i kontrolne. Celem tych pierwszych jest stwierdzenie, czy pracownik nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wybranym przez siebie stanowisku. Badania okresowe pozwalają na regularną kontrolę stanu zdrowia personelu, a kontrole wykonywane są po dłuższej nieobecności pracownika, wynoszącej więcej niż 30 dni. Jeśli chodzi o badania profilaktyczne osób narażonych na drgania, to wykonuje się u nich badania ogólne, które skupiają się na ocenie układu naczyniowego, nerwowego i kostno-stawowego. W przychodni Medan realizowane są także badania pomocnicze, takie jak próby oziębienia z termometrią skórną oraz próbą uciskową, zdjęcia RTG, dłoni i stawów łokciowych, a także ocena czucia wibracji metodą palestezjometryczną i badanie błędnika. Pierwsze badania okresowe należy wykonać już po roku od momentu podjęcia pracy eksponującej na drgania, kolejne – co 3 lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać