Artykuł sponsorowany

Badania cytologiczne psów okiem weterynarza Darii Misiury

Badania cytologiczne psów okiem weterynarza Darii Misiury

Każdy, kto podejmuje się opieki nad czworonożnym przyjacielem, bierze na siebie odpowiedzialność za jego stan zdrowia. Pies nie tylko wymaga bowiem miłości, zabawy i dobrej diety, ale także szeroko pojętej opieki weterynaryjnej. Ona zaś nie powinna kończyć się na szczepieniach ochronnych czy leczeniu urazów oraz chorób. Ważna jest również profilaktyka zdrowia psa, w tym wykonywanie specjalistycznych badań. Wśród suczek bardzo ważna jest między innymi cytologia, o której opowiada Daria Misiura z Aleksandrowa Kujawskiego, lekarz weterynarii z pasją i długoletnim doświadczeniem.

Czym jest cytologia?

Jak tłumaczy weterynarz Daria Misiura, która prowadzi w Aleksandrowie Kujawskim nowoczesną przychodnię weterynaryjną, cytologia to badanie polegające na pobraniu niewielkiej ilości komórek ze zmienionego miejsca, zapalnej zmiany skórnej, krosty, wypływów czy guza, w celu zbadania materiału pod mikroskopem. Inaczej niż w przypadku ludzi cytologia psów dotyczy nie tylko wymazów z pochwy suk, ale także badania cytologicznego skóry, tkanki podskórnej oraz narządów limfatycznych.

Cytologia w weterynarii to także ocena  cytologicznej struktury układu oddechowego, płynów z jam ciała i układu moczowego czy też analiza próbek pochodzących z jamy ustnej i przełyku. Tym samym tego typu badania mają bardzo szerokie zastosowanie w diagnozowaniu chorób czworonogów oraz w realizowaniu planów ich profilaktyki zdrowotnej.

Kiedy wykonuje się u psów badanie cytologiczne?

Cytologia u suczek powinna być przeprowadzana w ramach profilaktyki przynajmniej raz na 1-2 lata. Dzięki temu szybko można wykryć niepokojące zmiany, w tym guzy nowotworowe, podejmując właściwe leczenie. Weterynarz Daria Misiura dodaje, iż w przypadku suczek badania cytologiczne ważne są przy monitorowaniu cyklu rujowego. Cytologia jest zatem niezbędna między innymi przy kontrolowaniu rozrodu suk hodowlanych. W ich przypadku badania wykonywane są z dużą częstotliwością.

Jak już wspomniano, badania cytologiczne u psów nie tylko dotyczą narządów rodnych, ale również diagnozowania różnych niepokojących zmian. Cytologia pozwala zatem wykryć u czworonogów niebezpieczne bakterie, grzyby czy pasożyty skórne. Weterynarz Daria Misiura często zleca badania cytologiczne przy nawracających stanach zapalnych worków spojówkowych czy pęcherza moczowego. Cytologia pomaga też rozpoznać schorzenie wywołujące biegunki u psów, u których antybiotykoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów.

Jak przebiega badanie cytologiczne psów?

Badanie cytologiczne u psów dzieli się na przygotowanie zwierzęcia do badania oraz pobranie materiału, a później na analizę próbki w warunkach laboratoryjnych. Weterynarz Daria Misiura zdradza, że najczęściej w celu pozyskania komórek wykonuje się biopsję lub aspirację cienkoigłową. Technika taka polega w uproszczeniu na pobraniu płynu z guzka, krostki czy miejsca ze stanem zapalnym z użyciem specjalnej strzykawki z bardzo cieniutką igłą. Do metod badania cytologicznego zalicza się też pozyskiwanie zeskrobiny skóry czy wykonanie specjalnego wymazu np. z pochwy lub przełyku. Ponadto materiał cytologiczny można pobrać odciskowo, co możliwe jest m.in. przy owrzodzeniach.

Weterynarz Daria Misiura zapewnia zaś, że badania cytologiczne nie są bolesne i inwazyjne dla psów. Nie trzeba martwić się też o wysokie koszty oraz długi czas oczekiwania. Wyniki dostępne są najczęściej po kilku dniach. Właściciele psów zlecający cytologię profilaktycznie powinni łączyć ją też z badaniem kału, moczu oraz podstawowej morfologii krwi. W wielu przypadkach pozwala to uchronić pupila przed ciężkimi schorzeniami, w tym przed niebezpiecznymi bakteriami i pasożytami, które przez lata mogą wyniszczać organizm czworonoga. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz