Artykuł sponsorowany

Backup danych w firmie - co warto o tym wiedzieć?

Backup danych w firmie - co warto o tym wiedzieć?

Współcześnie każda firma, która wykorzystuje do pracy komputery, przechowuje na nich jakieś dane. Ich utrata, na przykład w wyniku ataku hakerskiego, może mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata ważnych kontaktów biznesowych, wyciek wrażliwych danych klientów, paraliż pracy całej firmy lub problemy z organami skarbowymi. Aby się przed tym uchronić, należy na bieżąco tworzyć kopie danych, czyli robić tzw. backup.

Backup, archiwizacja, kopia zapasowa

Mówiąc o systemach backupu danych, można się spotkać z trzema pojęciami: backup, archiwizacja, kopia zapasowa. Pierwsze pojęcie oznacza bieżące kopiowanie i zapisywanie używanych danych. Archiwizacja dotyczy danych, które nie są obecnie w użyciu, lecz warto je zachować. Kopia zapasowa jest z kolei dokładną kopią danych w momencie wykonania tej czynności. Dane nie są nadpisywane ani zmieniane, kopie zapasowe można wykonać na dyskach niezależnych od systemów backupu.

Rodzaje backupu danych

Specjaliści wyróżniają trzy główne rodzaje backupu - pełny, różnicowy, przyrostowy. Backup pełny polega na kopiowaniu wszystkich informacji, bez względu na to, czy są używane, czy też nieużywane. Backup różnicowy uwzględnia tylko te dane, które zostały zmienione od czasu ostatniego backupu całościowego lub innego typu. Natomiast backup przyrostowy przypomina nieco różnicowy, lecz zapisuje również pliki, które zostały utworzone podczas ostatniego backupu.

Przy okazji backupu warto wspomnieć o deduplikacji. Jest to rodzaj kopiowania informacji, który pozwala na oszczędność czasu i miejsca. Deduplikacja nie uwzględnia podczas kopiowania powtarzających się danych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dobry system backupowy to spory wydatek dla firmy, jednak na tym nie warto oszczędzać na siłę. Utrata wrażliwych danych może być znacznie bardziej kosztowna - utrata zaufania klientów, kary finansowe organów skarbowych lub paraliż pracy przedsiębiorstwa mogą być bardzo dotkliwe w skutkach.

System backupu danych nie jest więc kwestią tego, czy warto go wdrożyć, tylko jak go wykonać, aby był bezpieczny, efektywny i w miarę możliwości przystępny cenowo.

Jak wybrać firmę?

Przedsiębiorca, który zdecydował się na wdrożenie w swojej firmie systemu backupu danych ma dwie możliwości: rozbudować swój dział IT o odpowiednich specjalistów lub skorzystać z usług zewnętrznej firmy, np. Andrzej Pstrusiński Ratio. Firma działa na rynku nieprzerwanie od 1994 roku, co pozwoliło jej zdobyć ogromne doświadczenie i szerokie grono zadowolonych klientów. W ofercie Ratio znajdziemy również: zaawansowane sieci komputerowe, pomiary lan, pomiary sieci WiFi, pomiary dynamiczne, spawanie światłowodów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz