Materiał Partnera

Awaria samochodu? Po części zamienne na szrot!

Awaria samochodu? Po części zamienne na szrot!

Złomowiska nie od dzisiaj stanowią interesujące miejsce dla pasjonatów majsterkowania. Hobbyści w takich składnicach potrafią znaleźć wiele przydatnych drobiazgów. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się autoszroty, które oferują tanie części zamienne do samochodów i motocykli.

Kasacja pojazdu – główne zadanie szrotu

Samochody są obecnie bardzo popularne. Liczba pojazdów na naszych drogach jest tak duża, że często trudno znaleźć miejsce do parkowania, a przejazd przez centrum oznacza stanie w długich korkach. Niestety, pojazdy jak wszystko inne ulegają zużyciu i w końcu tracą swoją przydatność. Kiedy wiekowy pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, a koszty ewentualnych napraw są nieopłacalne, pozostaje jedynie złomowanie. Polskie przepisy nakładają na właściciela obowiązek odprowadzenia pojazdu do kasacji. Jest to potwierdzane odpowiednimi dokumentami i wykreśleniem samochodu z ewidencji pojazdów w Wydziale Ruchu Drogowego.

Jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj właściciele szrotów dążą do jak największego usprawnienia procesu złomowania. Chcąc zaś przyciągnąć klientów, oferują im całkowite wyręczenie we wszelkich czynnościach związanych z wyrejestrowaniem pojazdu. Właściciel nie musi już udawać się do wydziału komunikacji, a nawet składać wniosku u ubezpieczyciela, bowiem wszystkie formalności załatwia za niego pracownik złomowiska. Dodatkową zachętą jest też kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, jakie szrot wypłaca za złomowane auto.

Warunkiem przyjęcia pojazdu do kasacji jest jego „kompletność”. Oznacza to, że właściciel nie może sobie wymontować silnika lub innych istotnych części. Dopuszczalne różnice w wadze pomiędzy nowym a kasowanym pojazdem są ściśle określone przepisami.

Złomowisko – sklep z częściami zamiennymi

Oddawane do kasacji samochody stają się własnością szrotu. Jego obowiązkiem jest odpowiednie postępowanie ze złomowanym pojazdem, w tym utylizacja niektórych elementów zgodna z przepisami o ochronie środowiska.  W rzeczywistości jednak każdy oddany na złom samochód jest skarbnicą części zamiennych – zwłaszcza tych usilnie poszukiwanych.

Dlaczego? Kasowane samochody to w większości modele mające po 20 i więcej lat. Wymontowane z nich części są więc cenne, bo niedostępne w tradycyjnych sklepach. To zatem zarówno gratka dla majsterkowiczów, którzy lubią sami naprawiać swoje auta, jak i dla warsztatów samochodowych, często poszukujących części do starszych pojazdów przyprowadzanych przez klientów.

Firmy takie jak U Konesera. Demontaż pojazdów. Kuźma Grzegorz specjalizujące się w kasacji, złomowaniu i rozbieraniu na części pojazdów, miewają też na składzie samochody nowe, kasowane po poważnych wypadkach drogowych. Pod maską takich aut często można znaleźć prawie nowe, nieznacznie zużyte części zamienne, które doskonale nadają się do sprzedaży.

Zaletą części zamiennych ze szrotu jest to, że są tanie, co również korzystnie wpływa na koszty naprawy samochodów. Szczególnie starsze roczniki doskonale radzą sobie, funkcjonując z używanymi detalami. Im starszy pojazd, tym częściej bowiem okazuje się, że części zamienne do niego dawno już wycofano z produkcji. Te używane ze szrotu stanowią wówczas jedynie rozwiązanie przywracające żywotność pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz