Artykuł sponsorowany

Automatyzacja produkcji i jej zalety

Automatyzacja produkcji i jej zalety

Wiele przedsiębiorstw modernizuje swoją technologię produkcyjną po to, by zagwarantować sobie większą moc przerobową, możliwość pracy dwuzmianowej czy też po prostu dla lepszych wyników finansowych. To właśnie gwarantuje automatyzacja produkcji, która wpływa również na jakość obsługiwanych procesów. Zalet takiej inwestycji jest zatem wiele. Poznaj korzyści płynące z zautomatyzowanych maszyn produkcyjnych.

Cele automatyzacji produkcji

Dążenie do coraz szerszej automatyzacji produkcji, a także jej robotyzacji wynika przede wszystkim z ograniczeń, jakimi jest obciążony człowiek jako jednostka robocza. Przede wszystkim ludzie nie są w stanie własnymi rękami wypracować tak wysokiej wydajności pracy, jaką gwarantują maszyny. Podobnie jest z jakością, zwłaszcza przy produkcji seryjnej. Wspomnieć należy również o wysokich kosztach zatrudniania pracowników oraz o problemie, z którym boryka się wiele zakładów – jest nim brak wystarczającej siły roboczej, o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach.

Automatyzacja produkcji jest też ważna dlatego, by zastąpić ludzi maszynami na stanowiskach szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia. Firmy, które wdrożyły automatykę przemysłową, znacznie podwyższyły również standardy BHP, UDT czy też różnego rodzaju normy PN-EN oraz ISO. Dla przykładu automatyzacja w branży przetwórstwa spożywczego ułatwia wypełnianie ważnych standardów HACCP, GHP i GMP.

Największe zalety automatyzacji produkcji

Automatyzacja produkcji pozwala osiągnąć znaczne korzyści, wśród których oczywiście nie może zabraknąć generowania olbrzymich oszczędności kosztów. Procesy przemysłowe stają się tańsze, bardziej proekologiczne oraz rentowniejsze. Jest to wynik m.in. tego, iż maszyny działają szybkiej i dłużej niż ludzie. Nie męczą się i dodatkowo gwarantują wyższą jakość. Dzięki temu można wyeliminować ilość produktów niezgodnych z projektami, zastosowaniem oraz tych uznanych za wadliwe.

Należy ponowie wspomnieć też o bezpieczeństwie przemysłowym. Automatyzacja produkcji to inwestycja w procesy przeprowadzane bez zagrożenia życia i zdrowia pracowników. Obsługa procesów przemysłowych opiera się na zdalnym sterowaniu oraz programowaniu, do czego można oddelegować nawet przeszkoloną kadrę osób niepełnosprawnych. Pozwala to na otwieranie szans na pracę w przemyśle również dla osób, które wcześniej nie były przystosowane do takiej pracy pod kątem obciążeń fizycznych. Ten problem dzięki automatyzacji jest częściowo rozwiązany.

Automatyka i jej przykłady

Przykładów rozwiązań automatyzacji jest naprawdę wiele, a modernizacje linii produkcyjnych oraz poszczególnych maszyn są przeprowadzane w zakładach zarówno przemysłu lekkiego, jak i ciężkiego. Szeroką ofertą usług w zakresie automatyki technologii – w tym budynków – może pochwalić się zespół ELEKTROMAT. To właśnie takie firmy są w stanie zagwarantować programowalne sterowniki przemysłowe (PLC), systemy wizualizacji i sterowania, aparaturę kontrolno-pomiarową czy też napędy DC i AC. W ramach automatyki często też montowane są różnego rodzaju urządzenia – wyposażenie dodatkowe – falowniki, nowoczesne reduktory i zawory czy też siłowniki.

Wspomnieć warto również o komputerowych systemach pomiaru temperatur i wilgotności, o nowoczesnych systemach BHP (np. kurtyny świetlne), a także o zaawansowanych szafach i pulpitach sterowniczych.

Słów kilka o programowalnych sterownikach przemysłowych (PLC)

W znacznym stopniu technologię automatyzacji przemysłu popchnęły do przodu różnego rodzaju rozwiązania zwane zbiorowo programowalnymi sterownikami przemysłowymi (PLC). Są to uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe, które służą do sterowania pracą maszyn lub całych linii produkcyjnych. Działanie sterowników PLC polega na wprowadzaniu do ich pamięci żądanych algorytmów działania obiektów. To właśnie dzięki cyklicznemu obiegowi pamięci programu urządzenie jest w stanie zagwarantować zautomatyzowanie maszyny głównej.

Podkreślić warto, że najnowsze osiągnięcia dotyczące programowalnych sterowników przemysłowych, pozwalają na sterowanie nimi dzięki panelom dotykowym, a nawet w ramach obsługi zdalnej. Gwarantuje to oparcie komunikacji przemysłowej m.in. na rozwiązaniach EtherCat on board, Ethernet Switch oraz wielu innych. Firmy zajmujące się wdrażaniem automatyki przemysłowej zawsze tłumaczą zaś swoim klientom, na czym polega dana technologia i procesy sterownika PLC. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz