Artykuł sponsorowany

Automatyzacja procesów spawania i jej zalety

Automatyzacja procesów spawania i jej zalety

Nowoczesne zakłady produkcyjne coraz częściej opierają swój cykl wytwórczy o pracę robotów. Pozwalają one na zwiększenie wydajności i dokładności pracy oraz podnoszą poziom jej bezpieczeństwa. Automatyzacja wkracza również w takie dziedziny, jak spawanie, zgrzewanie czy cięcie termiczne. Spawalnictwo jest specyficzną branżą. Prace z jej zakresu znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle już od ponad wieku.

Spawalnictwo i jego podstawowe zadania

Podstawą spawania jest wykorzystywanie zdolności metali do ich rozpuszczania się pod wpływem wysokich temperatur, dzięki czemu można je dzielić lub łączyć ze sobą. Do technik spawalniczych zalicza się:

  • spawanie,
  • lutowanie,
  • zgrzewanie,
  • cięcie termiczne.

Każda z powyższych metod wykorzystuje podobne zjawiska fizyczne, ale przeprowadzana jest nieco innymi metodami i przy użyciu innych narzędzi.

Przez dziesięciolecia techniki spawalnicze realizowane były metodą ręczną. Oznacza to, że pracę wykonywał wykwalifikowany robotnik, który musiał dysponować wiedzą, umiejętnościami, ale przede wszystkim wprawą i predyspozycjami. Wykonanie spawu przypomina dzierganie na drutach. Osoba początkująca tworzy nieregularne oczka dzianiny, a spaw niewprawionego pracownika jest krzywy i nieregularny. Aby dojść do perfekcji pracownik potrzebuje zazwyczaj wielu lat doświadczenia.

Inną wadą spawania jest to, że stwarza ono duże zagrożenie dla zdrowia pracownika. Ryzyko generuje zarówno kontakt z rozgrzanym metalem, łatwopalnym gazem, płomieniem o bardzo wysokiej temperaturze, jak i naświetlanie – bardzo szkodliwe dla wzroku – czy wdychanie toksycznych oparów. Wszystkie te aspekty oraz wiele innych decydują o potrzebie automatyzacji procesów spawania.

Nowoczesne automaty w spawalnictwie

Automatyzacja zagląda już do wszystkich dziedzin przemysłu. W wielkich magazynach spotyka się całkowicie zautomatyzowane systemy układania i sortowania towarów. W pakowniach i montowniach większość czynności wykonują nowoczesne roboty. Automaty sterują też obrabiarkami, prasami hydraulicznymi czy walcarkami. Nowoczesne technologie wkraczają również do obszaru spawalnictwa, a w ich projektowaniu specjalizuje się m.in. firma Technika Spawalnicza Sp. z o.o, która skupia inżynierów zajmujących się wdrażaniem systemów automatycznego spawania, zgrzewania, lutowania oraz cięcia termicznego. Dzięki nim firmy zyskują wiele korzyści:

  • większe bezpieczeństwo wykorzystania technologii spawalniczych,
  • wysoką precyzję i dokładność wykonanych spawów, lutów czy cięć,
  • znacznie szybsze tempo pracy, a w konsekwencji skrócenie czasu produkcji i zmniejszenie jej koszów,
  • efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni produkcyjnej (mniejsza liczba pracowników to ograniczenie powierzchni socjalnej oraz miejsca przeznaczonego na pracę – automaty pracują w ściśle określonej przestrzeni),
  • ograniczenie do minimum strat materiałowych,
  • wysoką powtarzalność czynności i ich efektów.

Automatyzacja pracy w każdej dziedzinie, w tym również w spawalnictwie, przynosi wymierne korzyści materialne. Perfekcyjnie zaprogramowane automaty spawalnicze nie popełniają błędów, a kolejne schodzące z taśmy elementy są identyczne. Pozwala to zachowywać wysokie standardy produkcyjne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz