Artykuł sponsorowany

Automatyka przemysłowa w sterowaniu procesami produkcji

Automatyka przemysłowa w sterowaniu procesami produkcji

Ludzie cenią sobie komfort i systematycznie dążą do jego podnoszenia. Dotyczy to zarówno codziennego życia, jak i pracy, w której mierzymy się z coraz bardziej złożonymi i czasochłonnymi zadaniami. Z pomocą przychodzi nam intensywny rozwój technologiczny, który obejmuje również sferę elektroniki. Sprawia on, że coraz więcej procesów produkcyjnych wymaga unowocześniania i automatyzacji. Dzięki tej ostatniej możliwe jest nie tylko zachowanie perfekcyjnej kontroli. Podnosi się też tempo pracy oraz jej jakość i bezpieczeństwo.

Automatyzacja procesów sterowania

Nowoczesne urządzenia pozwalają na znaczne zautomatyzowanie i uproszczenie sterowania procesami. W wielu zakładach produkcyjnych korzysta się już dziś z maszyn i urządzeń, które nie wymagają fizycznej obsługi przez pracownika. Zarządza nimi jeden operator, który kieruje pracą zdalnie, korzystając z pulpitu sterowniczego. Dotykowy ekran wyposażony jest we wszystkie możliwe funkcje, począwszy od włączającej maszyny, przez te pozwalające na sterowanie dozowaniem składników, temperaturą, tempem mieszania czy krojenia, aż po wyłączającą urządzenie.

Pulpity sterownicze, które projektuje i wykonuje firma Polster Elektronika-Automatyka Sp. z o.o. sp.k. to indywidualne rozwiązania technologiczne i programistyczne, które są tworzone z przeznaczeniem do jednego konkretnego urządzenia. Stąd też możliwe jest precyzyjne zaprogramowanie panelu, na którym operator znajdzie wszystkie niezbędne funkcje.

Jednym z przykładów takiego pulpitu jest panel sterujący do pieca piekarniczego. Zależnie od potrzeb może on być wyposażony w takie funkcje jak precyzyjne pomiary temperatury czy też pamięć kilku lub kilkunastu receptur. Ta ostatnia oznacza zaprogramowanie cyklu czynności wykonywanych przez piec, które są niezbędne np. podczas przygotowywania ciasta, pieczeni bądź pizzy. Wydanie jednej komendy przez operatora sprawia, że urządzenie samoczynnie zmienia ustawienia temperatury czy cyrkulacji powietrza.

Nie tylko sterowanie – także kontrola

Inną ważną funkcją automatyki przemysłowej i sterowników jest kontrolowanie procesów produkcyjnych. Potrzeba ta wynika z tego, że wiele wyrobów powstaje w ściśle kontrolowanych warunkach – potrzebne im są np. odpowiednie: temperatura, ciśnienie, czas wypiekania lub chłodzenia albo kwasowość/zasadowość kąpieli. Trudno dziś oczekiwać, że pracownik co kilkanaście minut będzie sprawdzał termometry i pH-metry. Dzięki specjalnie skorelowanym z pulpitami sterującymi czujnikom możliwe jest odczytywanie poziomu wskaźnika na ekranie i natychmiastowe reagowanie, jeśli przekracza on normy. Jednym z wielu rodzajów takich czujników są urządzenia STB, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze wzrostem temperatury.

Obok najczęściej stosowanych czujników kontrolujących temperaturę w systemach automatyki przemysłowej używane są też inne typy czujników. To np. konduktometry, które odpowiadają za pomiar wysokości cieczy w zbiorniku. Urządzenia te zbudowane są z sondy połączonej z czytnikiem elektronicznym i mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Ponieważ sprawdzają one stopień zagęszczenia jonowego substancji, można je wykorzystywać do badania stopnia zasolenia lub nasycenia konkretną substancją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz