Artykuł sponsorowany

Automatyka przemysłowa od podszewki

Automatyka przemysłowa od podszewki
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa dążą do jak największego zautomatyzowania procesów produkcyjnych. Ich automatyzacja wiąże się bowiem z ograniczeniem nakładów finansowych oraz zwiększeniem wydajności produkcji. Automatyka przemysłowa to dziedzina, która rozwija się bardzo prężnie i można śmiało powiedzieć, że będzie cieszyła się jeszcze większą popularnością także w przyszłości.

Automatyka przemysłowa – czym właściwie jest?

Automatyka przemysłowa to w uproszczeniu jeden z działów automatyki, który zajmuje się automatyzacją wszystkich procesów produkcyjnych. Dotyczą one zarówno procesów wytwarzania produktów, jak i towarzyszących im pozostałych procesów technologicznych. Systemy automatyki przemysłowej dostarczane są przez wyspecjalizowane firmy, takie jak np. Przedsiębiorstwo Pomiarów i Automatyki PiA-ZAP.

Oprócz wspomnianych procesów technologicznych, czuwają one także nad bezpieczeństwem pracy ludzi oraz urządzeń. Dzięki pełnej automatyzacji możliwe jest stworzenie bardziej rozbudowanych linii produkcyjnych, które składają się z wielu urządzeń. Każde z nich pełni swoją funkcję w procesie produkcyjnym, a praca wszystkich jest kontrolowana przez systemy automatyki. W skład linii produkcyjnej wchodzą m.in.: maszyny, narzędzia pomiarowe, urządzenia sterujące i komputery, konsole oraz specjalne oprogramowanie, które steruje ich pracą i kontroluje jej parametry. Dzięki automatyce przemysłowej możliwe jest więc stworzenie bardziej wydajnej linii produkcyjnej oraz ograniczenie kosztów samej produkcji.

Korzyści dla przedsiębiorstwa i pracowników

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, znacznie zwiększą wydajność swojej produkcji. Dzięki automatyce przemysłowej możliwe jest bowiem wytwarzanie większej ilości gotowych produktów niż przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań produkcyjnych. Wzrost wydajności produkcji wiąże się z jeszcze jedną zaletą: ograniczeniem kosztów produkcji. Co prawda, zakup wszystkich urządzeń i oprogramowania do automatyki przemysłowej wiąże się z dość dużym wydatkiem, jednak wraz z nim w parze idą oszczędności. Cały proces produkcyjny zostaje bowiem zautomatyzowany, nie wymaga kontrolowania przez ludzi. Firma ogranicza więc wydatki na personel, który zastępują maszyny. Ma to szczególne znaczenie dla pracy w miejscach niebezpiecznych dla człowieka, w których zostaje on zastąpiony przez maszyny. Wbrew pozorom, redukcja etatów nie musi się jednak koniecznie wiązać z utratą pracy. Prężnie rozwijające się zakłady, które stawiają na automatykę przemysłową, bardzo często decydują się bowiem na otwarcie kolejnych filii, w których zatrudnienie zazwyczaj znajdują ci pracownicy, których praca zastąpiona została przez maszyny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz