Artykuł sponsorowany

Automatyka przemysłowa – mierniki poziomu

Automatyka przemysłowa – mierniki poziomu

Mierniki poziomu stosowane są szeroko w przemyśle, ale czasem trafiają także pod strzechy. Najczęściej stosujemy je w systemach przydomowych oczyszczalni ścieków, ale mnogość ich typów sprawia, że mierniki tego rodzaju poradzą sobie z pomiarem poziomu w dowolnych warunkach. Liczne kryteria ich doboru wymagają eksperckiego podejścia do sprawy. Tylko ono gwarantuje osiągnięcie założeń i efektów, na jakich nam zależy.

Jak wybrać optymalny miernik poziomu?

Liczne procesy produkcyjne wymagają ciągłego lub przynajmniej cyklicznego monitorowania poziomu – płynów, substancji stałych (w tym szlamu), materiałów ziarnistych i proszków, które posiadają powierzchnię górną. Monitorowania tego rodzaju dokonuje się za pomocą różnego rodzaju mierników poziomu, których rodzaj dobiera się do mierzonej substancji, zbiornika oraz warunków, w jakich ów miernik miałby pracować. Zagadnienie to jest rozległe i dlatego istotna jest w nim rola ekspertów wyspecjalizowanych w produkcji wysokiej jakości mierników poziomu, takich jak pracownicy firmy Nivelco-Poland Sp. z o.o. Przeglądając jej szeroki katalog szybko dojdziemy do wniosku, że z pewnością znajdzie się rozwiązanie idealnie skrojone dla naszych potrzeb.

Mierniki poziomu – zastosowanie oraz ogólna zasada działania

Jak wiadomo, większość substancji płynnych, na które działa grawitacja, ogranicza od spodu dno, a od góry powierzchnia swobodna. Można powiedzieć, że podobnie jest w przypadku substancji ziarnistych lub proszków. Mierniki, którymi można zmierzyć ich poziom, radzą sobie ze swym zadaniem niezależnie od tego, w jakim pojemniku znajduje się mierzona substancja. Mierzyć można nawet ciecze w ich naturalnym stanie, takim jak jezioro czy rzeka. Ogólny podział mierników wynika z ich zastosowania: jedne mierzą poziom w sposób ciągły, inne dokonują pomiaru punktowego, wykrywając, czy powierzchnia jest poniżej, czy też powyżej ustalonego wcześniej poziomu. Na dobór optymalnego sposobu monitorowania poziomu wpływa mnogość zmiennych fizycznych. Kryteria obejmują m.in. stan skupienia, gęstość, temperaturę, ciśnienie, wibrację, szum akustyczny lub elektryczny, wielkość i kształt zbiornika oraz obecność chemii – w tym żrących gazów. Same mierniki opisywane są różnymi cechami, wśród których decydujące są np. ich rozmiar, sposób montażu, łatwość kalibracji, szybkość działania, cena, dokładność czy sposób działania – ciągły lub punktowy. Czujniki poziomu pełnią bardzo ważną rolę w ogromnie wielu zastosowaniach przemysłowych, a także konsumenckich. Podobnie jak większość czujników, także te projektuje się według zgodnych z zapotrzebowaniem zasad. Istotny jest bowiem dobór właściwego typu miernika, który będzie odpowiadał wszystkim wymaganiom przy danym zastosowaniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz