Materiał Partnera

Automatyka przemysłowa – jak zwiększyć wydajność pracy zakładu?

Automatyka przemysłowa – jak zwiększyć wydajność pracy zakładu?
W zasadzie w każdej branży, o tym, czy konkretny zakład produkcyjny będzie przynosił zyski, czy też nie, decyduje jego wydajność, czyli ilość produkowanych w określonym czasie dóbr. Pojawia się jednak zasadniczy problem, dotyczący tego, w jaki sposób nie rezygnować przy tej okazji z najwyższej jakości? Doskonałym sposobem na wybrnięcie z tej trudnej sytuacji jest zautomatyzowanie procesów produkcyjnych. Co w tym zakresie oferują specjaliści od automatyki przemysłowej?

Automatyzacja produkcji – co warto wiedzieć?

Należy zacząć od tego, że zautomatyzowanie procesów produkcyjnych wcale nie musi bezpośrednio wiązać się z koniecznością zastąpienia ludźmi konkretnymi maszynami. W zdecydowanej większości przypadków nowoczesne linie produkcyjne, wyposażone w najwydajniejsze technologie, mają za zadanie ułatwić wykonywanie obowiązków pracownikom. O czym konkretnie mowa? Ręczne stanowiska produkcyjne i montażowe to przede wszystkim urządzenia, dzięki którym specjaliści mogą wykonywać swoją pracę znacznie szybciej, precyzyjniej oraz, co wyda się najważniejsze, bezpieczniej.

To właśnie dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mogą podnosić lub obracać konkretne komponenty bez konieczności stosowania własnej siły fizycznej. Ręczne stanowiska pracy doskonale sprawdzają się również podczas obróbki poszczególnych materiałów, bez względu na to, czy chodzi o drewno, metal, czy tworzywo sztuczne. Dzięki możliwości komputerowego programowania pomoc tego typu urządzeń zawsze jest przewidywalna oraz powtarzalna. Jakimi cechami powinny charakteryzować się ręczne stanowiska produkcyjne, jeśli chodzi o właściwości fizyczne?

Stanowiska produkcyjne – czym muszą się charakteryzować?

Głównym czynnikiem, decydującym o tym, czy stanowisko produkcyjne można uznać za wysokojakościowe, jest przede wszystkim jego niezawodność, którą zagwarantować mogą jedynie najlepsi producenci i ich dystrybutorzy, do których zdecydowanie zalicza się firma Abis. Klienci mogą liczyć na indywidualne podejście do każdego ze zleceń. Co to konkretnie oznacza? Choć na rynku oczywiście dostępne są urządzenia automatyzujące proces produkcji w formie gotowej, nie można zapominać o tym, iż istnieje możliwość zaprojektowania i skonstruowania urządzenia, które wykonane zostanie z myślą o konkretnych oczekiwaniach inwestora. Niemniej jednak wszystkie tego typu urządzenia muszą cechować się m.in.

  • bezpieczeństwem zgodnie z normą CE
  • wysoką wydajnością
  • wysokim współczynnikiem jakości
  • łatwością eksploatacji – przezbrojeń, serwisów, modyfikacji
  • niską awaryjnością
  • dostępnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym

ABIS oferuje usługę wirtualnej rzeczywistości – VIRTUAL COMMISSIONING. Dzięki posiadanemu oprogramowaniu pozwalającemu na symulację pracy maszyn i procesów istnieje możliwość zasymulowania pracy bez fizycznych urządzeń. Posiadamy możliwość przetestowania programów sterowników i robotów zanim fizycznie powstanie maszyna, linia produkcyjna czy ciąg technologiczny. Taka ścieżka to jest realne podejście do Przemysłu 4.0 i tzw. cyfrowego bliźniaka /Digital Twin/.

Opracowanie:
Rząska, Kamienna 17
tel. 12 429 55 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz