Artykuł sponsorowany

Automatyczne skrzynie biegów – komfort i wygoda czy kłopotliwy dodatek

Automatyczne skrzynie biegów – komfort i wygoda czy kłopotliwy dodatek

Wśród większości użytkowników tradycyjnych skrzyń manualnych tzw. „automaty” najczęściej nie wzbudzają wielkiego entuzjazmu. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że po przesiadce do samochodu z automatyczną skrzynią biegów nawet najzagorzalsi dotychczas przeciwnicy tego rozwiązania najchętniej zrezygnowaliby z korzystania z manualnego mechanizmu w ogóle.

Nie taki diabeł straszny

Zakup wymarzonego samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, to proces wymagający odpowiedzi na wiele pytań, w tym również na to, w jaki rodzaj skrzyni biegów będzie wyposażony nasz pojazd. W chwili obecnej zdecydowana większość użytkowników naszych dróg porusza się autami z manualnymi przekładniami. Niemniej jednak automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz więcej zwolenników. Dużym atutem tego rozwiązania jest łatwość obsługi oraz komfort jazdy, w tym również w miejskich korkach.  Obecnie na rynku spotykamy najczęściej cztery rodzaje tego typu przekładni – klasyczny automat, skrzynia dwusprzęgłowa DSG, bezstopniowa skrzynia CVT oraz przekładnia zautomatyzowana. Należy również pamiętać, że „automat”, w przeciwieństwie do manualnych mechanizmów, ma dużo bardziej skomplikowaną budowę, a co za tym idzie bardzo ważne są regularne przeglądy automatycznych skrzyń biegów, które powinny obejmować między innymi sprawdzanie poziomu oleju w mechanizmie. Należy również wykazywać dbałość o ten element pojazdu także w codziennej eksploatacji. Przede wszystkim nie powinniśmy jednocześnie naciskać pedałów gazu i hamulca. Nie wolno także wrzucać w czasie jazdy „luzu” („N”) ani włączać biegu wstecznego czy też pozycji „P”, zanim auto całkowicie się zatrzyma. Warto pamiętać również, że samochód z automatyczną skrzynią biegów nie może być holowany z prędkością wyższą niż 30-40 km/h. Automatyczna skrzynia biegów jest smarowana olejem, a jego pompa działa tylko wtedy, gdy silnik jest włączony. Przestrzeganie powyższych zasadach i zaleceń konstruktora to podstawa do długiej i bezproblemowej eksploatacji tego typu mechanizmów.

Serwis i naprawa automatycznej skrzyni biegów w rękach fachowców

Technologia i materiały użyte do wykonania tych skomplikowanych urządzeń zapewniają im stosunkowo długą żywotność pod warunkiem odpowiedniej eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że serwisowanie „automatów” warto zlecać specjalistom i warsztatom o ugruntowanej renomie, dysponującym odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami. Firmą, która ma wszystkie te cechy jest PK Automat. Krzysztof Paszkowski z siedzibą w Jatnem. Specjalizują się oni w naprawie oraz obsłudze automatycznych skrzyń biegów w pojazdach. Zajmują się również bieżącym serwisem i naprawą aut osobowych i użytkowych oraz pełną diagnostyką komputerową pojazdów. PK Automat to firma z wieloletnim doświadczeniem, dysponująca nowoczesnym i specjalistycznym sprzętem diagnostycznym, która dzięki okresowym szkoleniom świadczy usługi na najwyższym poziomie technicznym oraz gwarantuje terminowość i solidne wykonanie usług.

Prawdą jest, że nowoczesne automatyczne skrzynie biegów pod wieloma względami przewyższają tradycyjne manualne mechanizmy. Warto jednak pamiętać, że podstawowym warunkiem długiej i bezproblemowej eksploatacji jest odpowiednia obsługa i przestrzeganie zaleceń serwisowych producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz