Materiał Partnera

Autolaweta i laweta - różnice

Autolaweta i laweta - różnice
W sytuacjach, kiedy nasze auto dopadnie awaria, która uniemożliwia dalszą jazdę, musimy zorganizować dla niego odpowiedni transport. Zazwyczaj nie mamy do czynienia z takimi problemami na co dzień, dlatego warto wiedzieć na czym polega transport uszkodzonego samochodu i za pomocą jakiego sprzętu się odbywa. Musimy podjąć ważny wybór – zdecydować się na lawetę, czy autolawetę. Niektórzy mylnie uważają te określenia za synonim, co jest dużym błędem, ponieważ dzielą je zasadnicze różnice. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, co może być pomocne w podjęciu decyzji dotyczącej transportu w razie awarii auta.


Autolaweta

Autolaweta to pojazd posiadający specjalną platformę, którego zadaniem jest przewożenie uszkodzonych samochodów lub maszyn. Do prowadzenia tego auta potrzebne jest jedynie prawo jazdy kategorii B, nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia. Najczęściej wykorzystywane jest przez firmy oferujące usługi z zakresu pomocy drogowej. Przykładem może tu być firma FORCAR z Trójmiasta.

Laweta

Laweta to przyczepa służąca do przewozu samochodów. Aby móc prowadzić auto z doczepioną lawetą, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.

Różnice

Ludzie często mylnie używają terminów „laweta” i „autolaweta” jako zamienniki. Wynika to z ich niewiedzy, ponieważ jak możemy zauważyć podstawową różnicą między lawetą i autolawetą jest fakt, iż ta pierwsza to po prostu przyczepa doczepiana do samochodu, natomiast autolaweta jest autem wyposażonym w specjalną platformę. Jednak na tym nie koniec różnic między nimi. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich budowę oraz funkcjonalność. Laweta posiada kilka poważnych wad, które działają na jej niekorzyść. Hak, którym jest doczepiana do samochodu w miarę eksploatacji ulega zużyciu, a co za tym idzie powstaje ryzyko jego zerwania. Ponadto może utrudniać ona pewne manewry na drodze, takie jak cofanie czy skręcanie, a ze względu na małą przyczepność do podłoża może być niestabilna, przez co sprawia realne zagrożenie na drodze. Należy także wspomnieć, iż transport autem z doczepioną lawetą wiąże się z o wiele większymi kosztami niż transport autolawetą. Wynika to z faktu, iż pojazd ciągnący lawetę wykazuje się wyższym spalaniem paliwa.

Autolawetę można nazwać ulepszonym sposobem transportu – powstała ona dużo później niż jej poprzedniczka i miała na celu uniknięcie problemów związanych z wadami lawety. Okazała się o wiele bardziej bezpieczna i stabilna, zniknął także problem z manewrami na drodze. Podsumowując, możemy określić autolawetę jako pojazd zdecydowanie bardziej bezpieczny, łatwiejszy w obsłudze i tańszy niż laweta.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz