Materiał Partnera

Auto z komisu to wygoda, ale ostrożność się przyda

Auto z komisu to wygoda, ale ostrożność się przyda

Kupno auta w komisie ma kilka zasadniczych zalet. Przede wszystkim kupuje się samochód taniej, niż z salonu. Czasem można trafić naprawdę na świetne okazje. Poza tym, komis daje nam gwarancję, której nie udzieli sprzedawca, od którego kupujemy używany samochód bezpośrednio. Mimo wszystko trzeba pamiętać o pewnych drobnych niuansach przy zawieraniu transakcji z komisem i uważnie czytać umowę. Zdarza się bowiem, że po zakupie auta, coś nas zaskoczy.

Zasady oddawania samochodów w komis

Przepisy prawa zobowiązują osobę lub firmę przyjmującą zlecenie, zwaną komisantem, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa, za wynagrodzeniem zgodnym z zawartą umową komisu. Komisant dokonuje tych czynności na rachunek osoby lub firmy dającej zlecenie, którą określa się mianem komitenta, ale we własnym imieniu. Mówiąc językiem codziennym oznacza to, że to na właścicielu komisu samochodowego ciążą obowiązki, jak również przysługują prawa, które wynikają z umowy sprzedaży, ale przez czas od zawarcia umowy komisu, do zawarcia umowy kupna-sprzedaży z nabywcą, samochód pozostaje własnością tego, kto oddał go w komis. W komisie samochodowym kupuje się auta używane, zarówno na terenie kraju, jak i sprowadzone z zagranicy. Samochody mogły się znaleźć w komisie zarówno na zasadzie umowy komisu zawartej ze sprzedającym, jak i być zakupione przez komis i wystawione do sprzedaży. Jest to o tyle istotne dla osoby kupującej samochód, że ten pojazd, który komis zakupił przeszedł prawdopodobnie serwis pod okiem właściciela komisu, albo nawet w warsztacie samochodowym, który również jest własnością tej samej osoby, bo takie połączenia często się zdarzają. Można zatem wnioskować, że jest w lepszym stanie, niż po prostu samochód oddany w komis.

Umowa komisu i umowa kupna-sprzedaży

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu używanego w komisie, musimy zwrócić uwagę na to, co zawiera umowa. Oczywiście musi się tam znaleźć zarówno nasze nazwisko i dane, jak i dane poprzedniego właściciela pojazdu. Ważne jest jednak też to, by było tam zaznaczone, że pośrednikiem w transakcji był komis samochodowy, na przykład Euro Car Auto Komis, ponieważ ewentualne ukryte wady samochodu, które wyjdą na jaw po jego zakupie, są jego odpowiedzialnością. Komisant powinien przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży poinformować kupującego o wszelkich wadach pojazdu, wtedy kupujący ma możliwość odstąpić od decyzji kupienia auta, zdając sobie sprawę z konsekwencji, albo też na własne ryzyko kupić samochód z wadami. Za takie wady komisant już nie odpowiada. Jeśli jednak zataił wady, o których wiedział, albo nie dokonał dostatecznie dokładnego przeglądu samochodu, który do niego trafił, w takiej sytuacji jest on odpowiedzialny.

Opracowanie:
Krosno, Bieszczadzka 20
tel. 510 284 934
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz